Kültür misyonerine resimli, müzikli anma

Kültür misyonerine resimli, müzikli anma

Türkiye’de çağdaş sanatın öncü temsilcilerinden besteci, ressam, şair, yazar ve hukukçu Ertuğrul Oğuz Fırat (1 Şubat 1923-16 Ekim 2014) yarın, ölümünün birinci yıldönümünde Ankara’da anılacak.

Yarın saat 20.00’de, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Fırat’ın resimlerinden oluşan bir sergi açılacak. Özsoy Kuvartet, kemancı Seda Baykara, piyanist Gökçen Küçük Remes ve Günay Tuzkaya ise bestecinin eserlerini seslendirecek. Etkinliği Fırat’ın kurduğu EOF-Öncü Sanatı Koruma Derneği ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı düzenliyor.

Ertuğrul Oğuz Fırat kimdir?

Uzun yıllar yargıç olarak Anadolu’nun çeşitli kentlerinde görev yapan Fırat, 1943’te Karl Berger’den armoni dersleri alarak beste çalışmalarına başladı Askerlik arkadaşı İlhan Usmanbaş’ın teşvikiyle çağdaş müziğe yöneldi, 11’i orkestra için olmak üzere 100’e yakın eser besteledi. Eserleri İdil Biret’in de aralarında olduğu pek çok sanatçı tarafından seslendirildi. 1960’ta resme başlayan Fırat, birçok sergi açtı. Müzik tarihi ve denemelerin yanı sıra edebiyatla da ilgilendi, şiirler yazdı. Fırat gençleri çağdaş sanatla tanıştırma konusunda da pek çok çalışma yaptı. Ankara’daki evinde, uzun yıllar boyunca cumartesi günleri tüm meraklı gençlere açık sanat sohbetleri düzenledi, bu toplantılarda Fazıl Say, Muhiddin Dürrüoğlu Demiriz gibi günümüzün önde gelen besteci ve yorumcularına çağdaş müziği tanıttı. Ayrıca Öncü Sanatı Koruma Derneği’ni kurdu.

Ertuğrul Oğuz Fırat hakkında ayrıntılı bilgiye adına açılan internet sitesinden ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal