Kübalı balet Carlos Acosta’nın hayatı ‘Yuli’ filmiyle beyazperdede

Kübalı balet Carlos Acosta’nın hayatı ‘Yuli’ filmiyle beyazperdede

Bu hafta biri yerli, yedisi yabancı, sekiz film gösterime girdi.

Kübalı ünlü dansçı Carlos Acosta’nın hayat hikâyesine odaklanan “Yuli” adlı film, İspanyol yönetmen Iciar Bollain’in imzasını taşıyor. Sanatçının 2007’de yayımlanan “No Way Home” adlı otobiyografik kitabından uyarlanan yapımda Carlos Acosta da rol alıyor, ancak filmde daha çok onun çocukluğu ve gençliğine odaklanılıyor. Santiago Alfonso, Keyvin Martinez ve Edlison Manuel Olbera da filmde rol alan oyunculardan.

Filmin senaryosunu, “Ben, Daniel Blake” dahil birçok yapımın senaristi Paul Laverty kaleme aldı. Bu film Laverty’e San Sebastian Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü kazandırdı.

Özgürlüğüne düşkün olan Yuli’nin hayatı, babasının ondaki yeteneği keşfetmesiyle tamamen değişir. Yuli, dans etmeye pek istekli olmasa da Küba Ulusal Dans Okulu’na yazdırılır. Afrika tanrısı Ogun’un oğluyla aynı adı taşıyan Yuli, tüm tabuları yıkarak Londra Kraliyet Balesi gibi saygın kurumlarda sahneye çıkmayı başaran ilk siyah balet oluyor.

‘Kod Adı: Hummingbird’

Kim Nguyen’in yönetmenliğinde çekilen “Kod Adı: Hummingbird” adlı film ilkgösterimini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Oscar ödüllü genç oyuncu Jesse Eisenberg ve Alexander Skarsgård filmde başrolü Oscar ödüllü Salma Hayek’le paylaşıyor.

Film sınırlı sayıda lokasyonda gösterime girdi.

New Yorklu kuzenler Vincent ve Anton, borsa başta olmak üzere Bitcoin, Kripto Para ve tüm bankacılık sistemlerini ele geçirebilecek bir plan yapar. Bu plan büyük patronların peşlerine düşmesine yol açacaktır.

‘Ritüel’

“Ayin” filmiyle tanınan Amerikalı yönetmen Ari Aster’in yeni filmi “Ritüel”de Florence Pugh, Jack Reynor ve Will Poulter rol alıyor.

Dani ve Christian, üniversite arkadaşlarıyla birlikte, geleneksel gündönümü festivaline katılmak üzere İsveç’in bir köyüne tatile giderler. Zamanla, yeşil bir cennete benzeyen bu yerde yapılan kutlamaların ve 90 yılda bir geçekleşen pagan ritüellerin masum olmadığını anlayan çift, kendilerini bir korku labirentinin içinde bulurlar.

‘Koruyucu’

Julien Leclercq’in yönetmenliğini üstlendiği “Koruyucu” adlı filmin başrolünde bir dönem aksiyon filmlerinin yıldızı Jean Claude Van Damme rol alıyor. Ona Sami Bouajila ve Sveve Alviti eşlik ediyor.

Ellili yaşlardaki Lukas sekiz yaşındaki kızı Sarah’ı büyütmeye çalışan bir gece kulübü fedaisidir. Ancak bir gün bir müşteriyle yaşadığı tartışmadan dolayı işinden kovulur. Yeni bir işi arayışına giren Lucas, bir striptiz kulübünde çalışmaya başlar. Bu yeni iş onu tehlikeli bir hayatın içine atacaktır.

‘Korkuluk’

Louisa Warren’ın yönetmenliğinde çekilen “Korkuluk” adlı filmin senaryosunu Shannon Holiday kaleme aldı. Filmde Kate Lister, Louisa Warren ve Cassandra French rol alıyor.

June, önce ebeveynlerinin ölümüne, ardından da kardeşi Carl’ın intiharına tanık olmuştur. 20 yıl sonra yaşananların ardındaki gizemi çözmek için aile evine geri döner ve geçmişin sırlarıyla yüzleşeceği kâbus başlar.

‘Küçük Kahramanlar’

Antonius’un yönettiği animasyon filmi “Küçük Kahramanlar”ı Kaesang Pangarep, Chika Jessica, Stella Cornelia ve Seddy Corbuzier seslendiriyor.

Süper kahraman olma hayali kuran bir Bayu, bir gün kuzeni Raney’le ormanda keşfe çıkar. Bir mağarada taşa gömülü olan bir kılıç gören Bayu, kılıcı çekip oradan çıkarır. Kılıcın çıkmasıyla aslında taşa dönüşmüş bir canavar olan Asura da uyanır.

‘Tüylü Arkadaşlar’

James Snide’ın yönetmenliğinde çekilen animasyon filmi “Tüylü Arkadaşlar”ı Maria Petrano seslendirdi.

Mooky ve Kooky adlı yavru kuşların en büyük isteği bir an önce büyümek ve kasabanın prestijli Tüy Kulübü’ne üye olmaktır. İkili sonunda Tüy Kulübü’ne kabul edilir, ancak ilk görevleri düşündüklerinden çok daha zordur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal