Kristof Kolomb: Kâşif mi, katil mi?

Kristof Kolomb: Kâşif mi, katil mi?

Tarihin gerçeklerden çok ideolojilerle yazıldığı, her topluluğun kendi tarihine sahip olduğunu biliyoruz. Örneğin Kristof Kolomb, pek çok Amerikalı için bir kahraman ve Amerikalılar Kolomb’un Amerika kıtasına ayak bastığı 12 Ekim’i her yıl “Kolomb Günü” olarak kutluyorlar. Peki Amerikan yerlileri için Kolomb ne anlama geliyor?

Amerikalı Cut, çektikleri videoları internet üzerinden yaygınlaştıran bir tür video-dergi. Haftalık olarak yayımladıkları videolardan oluşan bir serinin başlığı “One Word” (Tek Kelime). Bu seride, çeşitli etnik kimliklerden, cinsiyetlerden ya da cinsel yönelimlerden insanlara, kimlikleri için önemli bir kavram, bir olay yahut kimliklerine yönelik hakaretamiz bir ifade söyleniyor ve ne düşündükleri soruluyor. 12 Ekim’de Amerikan yerlilerine Kristof Kolomb denildiğinde, pek çoğunun ilk cevabı “şeytan” olmuş. 

Pek çok Amerikalının kutladığı 12 Ekim, Amerikan yerlileri için atalarına yönelik katliam, tecavüz, sömürge ve soykırımın başladığı tarih. Videodaki bir katılımcı, bu yaraların hala hissedildiğini söylüyor, bir başkası ise Amerika’nın ilk teröristinin Kolomb olduğunu iddia ediyor. Bir başka katılımcı, Kristof Kolomb Günü’nün kutlanmasının “Hitler Günü”nün kutlanmasıyla aynı şey olduğunu söylüyor. Amerikan yerlileri, topraklarının kendilerinden çalındığını ve Amerika’nın bu suçla yüzleşmek zorunda olduğunu söylüyorlar. 

Seriye ait tüm videoları, YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. 

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal