Kraliyet Operası, arşivini ücretsiz olarak erişime açtı

Kraliyet Operası, arşivini ücretsiz olarak erişime açtı

Londra’da bulunan Royal Opera House (Kraliyet Operası), koronavirüs salgını nedeniyle evde bulunanlar için arşivinde bulunan opera ve bale gösterilerinin kayıtlarını ücretsiz olarak erişime açtığını duyurdu.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinliklerini iptal ederek kapılarını seyircisine kapatan Kraliyet Operası da bu süreçte evde bulunanlar için arşivini ücretsiz olarak erişime açtı. Kraliyet Operası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Royal Opera House’da sahneleyeceğimiz prodüksiyonlar ve etkinlikler belirsiz bir süre ertelendiğinden dolayı dünyanın her tarafında bulunan seyirciler için ücretsiz olarak erişebilecekleri bir etkinlik programı oluşturduk. Her eve ve her cihaza opera.”

Kraliyet Operası’nın ücretsiz olarak erişime açtığı şu an için 14 gösteri var. Yeni gösteriler de ilerleyen günlerde programa eklenecek.

Kraliyet Operası’nın sistemine ücretsiz olarak üye olduktan sonra şu ana kadar yayımlanan tüm içeriklere 30 gün boyunca ücretsiz erişim sağlanabiliyor. Gösteriler şuradan izlenebilir.

2010 yılında Kraliyet Balesi tarafından sahnelenen “Peter ve Kurt” gösterisi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde saat 19:00’da yayımlanacak. Şimdilik erişime açılacağı duyurulan diğer gösteriler ise şöyle:

“Acis ve Galatea”, Kraliyet Operası, 2009 (3 Nisan, 19.00)

“Così fan tutte”, Kraliyet Operası, 2010 (10 Nisan, 19.00)

“Metamorfoz”, Kraliyet Balesi, 2013 (17 Nisan, 19.00)

Yayımlanacak olan diğer gösterilerin adları ve tarihleri ise gelecek haftalarda duyurulacak.

 

Kaynak: Gazete Müstehak 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar