Kraliyet Madalyalı Zaha Hadid, BBC’nin sorularına katlanamadı

Kraliyet Madalyalı Zaha Hadid, BBC’nin sorularına katlanamadı

Daha önce Frank Gehryi Norman Foster ve Frank Lloyd gibi isimlerin kazandığı İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü tarafından verilen Kraliyet Altın Madalyası’nın yeni sahibi Irak asıllı İngiliz vatandaşı mimar Zaha Hadid oldu.

Kendi alanında kraliyet madalyasını alan ilk kadın olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Hadid, kadın mimarları artık her zamankinden daha çok görebileceklerini söyledi.

Ancak ünlü mimar, kazandığı madalyadan çok, BBC Radyo’daki programda gösterdiği öfkeli tutumla gündeme geldi. 

Hadid, BBC Radio 4’teki programda gazeteci Sarah Montague’nin, Katar’daki, Dünya Kupası karşılaşmaları için yapılan Al-Wakrah Stadyumu ve Tokyo Olimpik Stadyumu hakkındaki sorularına kızarak röportajı yarıda kesti. 

Kimse ölmedi, dedi

Zaha Hadid: 'The world is not a rectangle.'Gazeteci Montague, Al-Wakrah Stadyumu’nun inşası sırasında 1200 mülteci işçinin öldüğünü söyledi ve Hadid’de bu konudaki görüşlerini sordu. Ancak Hadid, Katar’daki stadyumda “tek bir problemin bile yaşanmadığını” iddia etti.  

Zaha Hadid “Bu kesinlikle doğru değil; bizim şantiyemizde hiçbir ölüm yaşanmadı. Basından bazı insanlara bunun için dava açtım. Bilgilerinin gerçekliğini kontrol etmelisin” dedi. 

‘Bu soruyu sorma’

Hadid, 2020 Tokyo Olimpiyatları ana stadyumunun projesini almak için diğer rakipleriyle ciddi bir yarışa girmişti. Gazeteci Montague, Hadid’ten, Tokya Stadyumu projesinin neden şu an metruk bir halde olduğu açıklamasını istedi.

Hadid, “Ben Tokyo Stadyumu projesinden kaçmadım. Bu gerçekten çok ciddi bir hikâye. Bir skandal. Biz projenin yarışını 3 yıl önce kazandık, uluslararası bir yarışmaydı, birçok Japon mimar katıldı ancak biz kazandık…” diye karşılık verdi.

Montague, asıl sorduğu soruyla çelişen cevaplar veren Hadid’in sözünü kesti ve yüksek maliyet nedeniyle Japonya Başbakanı’nın stadyumun inşaatını durdurduğuna yönelik iddiaları yineledi. Hadid, bu soruyu da yanıtlamak istemeyerek “Eğer cevap vermemi istiyorsan bana bu soruyu sorma. Bu konuşmayı hemen şimdi sonlandıralım” dedi ve röportajı sonlandırdı.

Hadid’in 2020’de Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın başkenti Tokyo için tasarladığı olimpiyat stadının maliyeti ve büyüklüğü bugüne kadar pek çok tartışmaya sebep olmuştu. Sonunda stadyum projesi Japonya tarafından iptal edildi ve bu karar Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylandı. Stadyumun tasarımı Japon Başbakan Shinzo Abe tarafından 2 milyar doları bulan maliyeti nedeniyle reddedilmişti.

Hazırlayan: Fundanur Öztürk – Anıl Aksoy

Kaynaklar: Guardian – Al Arabiya 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal