Köye Lazca adı iade edildi: Komilo

Köye Lazca adı iade edildi: Komilo

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Murat köyünün, Lazca eski adı olan Komilo’yu almak için yaptığı başvuru, İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. 600 nüfuslu köyün adının değiştirilmesi için geçen yıl imza toplanmıştı.

DHA’dan aktarılan habere göre, köy adının değişikliğine ilişkin yasa gereği, 200 olan seçmen sayısının yarısından bir fazla sayıda imza toplaması gereken köylüler 140 imza ile Çamlıhemşin Kaymakamlığı’na başvurdu. İlçe Kaymakamlığı aracılığı ile İl İdare Kurulu’na sunulan öneri kabul edildi ve onay için Rize Valiliği aracılığı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. İçişleri Bakanlığı da köy adı değişikliği talebini kabul ederek onayladı. Komilo adını alan köy, resmi olarak ilk Lazca adı alan köy oldu.

Komilo köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, “Köyümüzün adı Lazca ’Komilo’ olarak biliniyordu. Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi.

1921 yılından itibaren devlet politikası kapsamında yaklaşık 30 bin 280 yerleşim yerinin adı Kütçe, Ermenice, Rumca, Lazca, Çerkesçe, Ermenice, Süryanice ve Arapça olduğu için değiştirildi.

Son yıllarda bazı Kürt köylerinin adı iade edildi. Şubat 2015’te de ilk kez bir Süryani köyünün ismi iade edilmiş; Mardin’e bağlı Midyat ilçesindeki Alagöz mahallesinin adı Bethkustan ile değiştirilmişti. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal