‘Köpek Dişi’, ‘The Lobster’ ve ‘Kutsal Geyiğin Ölümü’nün senaristinden: ‘Zavallı’ gösterimde

‘Köpek Dişi’, ‘The Lobster’ ve ‘Kutsal Geyiğin Ölümü’nün senaristinden: ‘Zavallı’ gösterimde

Bu hafta üçü yerli, altısı yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

Yunan yönetmen Babis Makridis’in ikinci uzun metrajlı filmi “Zavallı”, bu hafta Başka Sinema salonlarında gösterimde. Senaryosunu “Köpek Dişi”, “The Lobster” ve “Kutsal Geyiğin Ölümü” gibi yapımlardan tanınan Efthymis Filippou’nun kaleme aldığı filmde Evdoxia Androulidaki, Georgina Chryskioti, Yannis Drakopoulos ile Makis Papadimitriou rol alıyor.

İlkgösterimini Sundance Film Festivali’nde gerçekleştiren film, 36. Torino Film Festivali’nden ödülle dönmüştü.

“Zavallı”, acı çekmeye kendini adamış bir adamın trajikomik hikâyesini anlatıyor. Avukat Lawyer, her zaman mağduriyeti arzulayan, yalnızca acı çektiği zamanlarda mutluluğu tadabilen biridir. Ayrıca dünyadaki hiçbir acı da onun mutluluk arzusunu tatmin edemez.

‘İmparator: Yeraltı Dünyasının Hükümdarı’

Jean François Richet’in yönetmenliğinde çekilen “İmparator: Yeraltı Dünyasının Hükümdarı” adlı filmde Vincent Cassel, Olga Kurylenko ve August Dieh rol alıyor.

Napolyon döneminde geçen bir “suç ve ceza” filmi olan yapımda, o dönemin en büyük cezaevlerinden kaçmayı başaran tek kişi olan Vidocq’un hikâyesi anlatılıyor. Ünü kısa sürede Paris’i saran Vidocq, tekrar yakalanarak cezaevine girer. Özgürlüğüne yeniden kavuşabilmek için polisin suç çeteleriyle savaşmasına yardım etme teklifini kabul eden Vidocq, hem polislerin hem de yeraltı dünyasının baş düşmanı olur.

‘Gloria Bell’

Oscarlı yönetmen Sebastian Lelio’nun imzasını taşıyan “Gloria Bell” adlı filmin başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Julianne Moore yer alıyor. Filmde usta oyuncu John Turturro, Arnold rolünde Moore’a eşlik ediyor.

50’li yaşlarındaki Gloria, gündüzlerini ofisinde çalışarak geçirirken, akşamlarını dans etmeye ve hayatın tadını çıkarmaya ayırmıştır. Özgürlüğüne düşkün bir kadın olan Gloria’nın hayatı, bir gece Arnold ile tanışmasıyla daha da heyecan verici bir hal alır. Başlarda her şey güzel gitse de ilerleyen süreçte Gloria, kendini aile, kimlik karmaşası gibi sorunların içinde bulur.

‘Aslan Kral’

Jon Fabreau’nun yönettiği “Aslan Kral” haftanın en fazla lokasyonda gösterime giren yapımı. Donald Glover, Beyonce Knowles-Carter, Chiwetel Ejofor ile James Earl Jones’un seslendirdiği ve Caleb Deschanel’in görüntü yönetmenliğini üstlendiği yapımın müzikleri ise onlarca başarılı filmde imzası bulunan Hans Zimmer’e ait.

Bilindik “Aslan Kral” hikâyesinin yeni görsel imkânlarla seyirciye sunulduğu filmde yavru alsan Simba’nın maceraları konu ediniyor. Kral Mufasa’nın oğlu Simba, sürüden kovulur. Bu sırada sinsi amcası Scar, kral olmak için Mufasa’yı öldürür. Kaderinin yolundan gitmeyi seçen Simba zamanla babası kadar güçlü bir aslan olarak sürüsüne geri döner ve arkadaşlarının yardımıyla ona ait olanları geri almaya çalışır.

‘Kurtuluş Günü’

Senaristliğini ve yönetmenliğini Andrew Jones’un üstlendiği “Kurutuluş Günü” adlı filmde Mark Homer, Tom Ward Thomas ve Dennis Farina rol alıyor.

Normandiya Çıkarması’na başka bir açıdan bakan “Kurtuluş Günü”, gerçek hikâyelerden yola çıkarak hazırlanmış bir savaş filmi. Yer yer belgesel sinemanın yolundan ilerleyen filmde, “Pis On Üç” adı verilen bir grup Amerikan askerinin, Normandiya Çıkarması sırasında yaşadıkları ele alınıyor. Emirlere uymadıkları gerekçesiyle “Pis On Üç” diye anılan bu gruba Alman mevzilerinin arkasına paraşütle inme görevi verilir. Pek çoklarına göre bu görev intihar saldırısından farksızdır.

‘Kripto Vurgun’

John Stalberg Jr.’un yönettiği “Kripto Vurgun” adlı filmin başrolünü Beau Knapp üstleniyor. Ona usta oyuncu Kurt Russell eşlik ediyor.

Oldukça karmaşık ve büyük bir yolsuzluk ve dolandırıcılık ağını araştırmakla görevlendirilen ajan Martin, babası Martin Sr. ve kardeşi Caleb’in güçlükle ayakta tuttuğu aile çiftliklerini ziyaret için New York’a geldiğinde, kendini peşinde olduğu komplo ağının içinde bulur ve bir şekilde New York’un tehlikeli yeraltı dünyasının içine düşer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal