Köklü sanat kurumu Ankara Devlet Konservatuvarı taşınıyor

Köklü sanat kurumu Ankara Devlet Konservatuvarı taşınıyor

Türkiye’nin ilk konservatuvarı, tarihi ve manevi mirasıyla taşınmaya hazırlanıyor. 1936 yılında kurulan Ankara Devlet Konservatuvarı, arşivinde bulunan Atatürk’ün yatı Savarona’nın piyanosu, Türkiye’de üretilen “Sanat Enstitüsü” markalı ilk piyano ve Âşık Veysel’in sazıyla birlikte önümüzdeki günlerde yeni mekânına taşınıyor.

Haziran ayında da Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi planlanan Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ni genişletmek için hemen yanında bulunan Mimar Sinen Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı’na “Binadan beş gün içinde çıkın” talimatı gitmişti. Tahliyenin yapılmaması durumunda elektrik ve suyun kesileceği, polis zoruyla da öğrenci ve öğretim üyelerinin binadan atılacağı söylenmişti. Bunun üzerine Change.org’ta “Binamıza Dokunma” kampanyası başlatılmış, 24 saatte 110 bin imza toplanmıştı. Gelen tepkilerin üzerine tahliye kararı ertelenmişti.

Hürriyet’ten Rıza Özel’in haberine göre, Atatürk’ün emriyle 1936’da Cebeci’de kurulan Türkiye’nin ilk konservatuvarı Ankara Devlet Konservatuvarı, önümüzdeki günlerde yeni mekânına taşınıyor. Hikmet Şimşek’ten Fazıl Say’a, Cüneyt Gökçer’den Haluk Bilginer’e, Gürer Aykal’dan Erdal Beşikçioğlu’na Türkiye’nin yıldızlarını yetiştiren konservatuvar, Atatürk’ün yatı Savarona’nın piyanosunu, Türkiye’de üretilen “Sanat Enstitüsü” isimli ilk piyanoyu, Âşık Veysel’in sazını ve arşivinde Anadolu’nun sesini saklıyor.

1982 yılında bugüne kadar kullanılan Beştepe’de yerleşkesine geçen ve Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe kampüsü içerisindeki yeni mekânına taşınmaya hazırlanan konservatuvar, sahip olduğu değerleri Hürriyet gazetesine açtı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Başkanı Prof. Metin Munzur şunları söyledi:

“Sahip olduğumuz manevi hazine çok büyük. Savarona’da sesi yükselen piyano, Âşık Veysel’in elinde yücelen sazı, Türkiye’de üretilen ilk piyano burada. Odamda öğrencilerimin kullandığı ders sıraları 1938 yılında Almanya’dan bu okula gelen sıralar… Cumhuriyet tarihinin önemli simgesi, ağır yükü tarihi ve manevi mirası ile taşınıyor. Konservatuvarın yeni binasında sahip olduğumuz bu mirası çok daha iyi şartlarda saklama ve sergileme imkânımız olacak.”

 Türkiye’nin ilk piyanosu

Konservatuvarda yapılan konserleri izlemeye gelen Atatürk, Türkiye’de piyano yapılması talimatını verir. Ancak Atatürk’ün vefatı üzerine proje hayata geçmez. Sonrasında ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 1942 yılında Erkek Sanat Enstitüsü’ne Müzik Aletleri Bölümü açtırır. Bölüme Ankara’da Alman profesör Shceifreit’in sınavla seçtiği sekiz öğrenci alınır ve burada eğitim gören İbrahim Sakarya ve Bahri Yakut, 1948’de ilk Türk piyanosunu üretir. Piyanoya “Sanat Enstitüsü” ismi verilir. Daha sonra 1966 ve 1973 yıllarında dört piyano daha yapılır. Bu piyanolar da konservatuvarda korunuyor.

Savarona’nın piyanosu onarılıyor

Atatürk’ün yatı Savarona’daki “Steinway & Sons” marka beyaz kuyruklu piyano 2016 yılında konservatuvara bağışlanır. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Haluk Özen’in yakın ilgisi ve desteğiyle piyanonun onarımına başlanır. Özel bir odada tutulan Savarona’daki piyanonun onarımı için Bahadır Uğuz görevlendirilir. Son üç yılda atıl durumdaki birçok değerli piyano onarılır ve okula geri kazandırılır.

Âşık Veysel’in sazına özel ilgi

Âşık Veysel’in sazı 1975 yılında Âşık Ali İzzet Özkan’dan satın alınır. Okulda korunan bağlama Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın eşi Marion Erdmann’ın ilgisi ve girişimleri ile Âşık Veysel’in bağlaması çalınır duruma getirilir. Konservatuvarın yeni yerine taşınmasının ardından Âşık Veysel’in sazı Erdmann’ın da katılacağı mini bir konserle tanıtılacak ve ardından okulda sergilenecek.

Anadolu’nun sesi arşivde

Müzik Teorileri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Cenk Güray şöyel diyor:

“Cumhuriyet’in kültür politikasının en temel kurumu burası. Halk müziği ile çağdaş Batı müziğinin buluştuğu yer. Halk müziği anlamında Ankara Devlet Konservatuvarı koruyucu ve yaygınlaştırıcı bir misyon üstleniyor. Anadolu’nun sesli hafızasının en önemli parçalarını bizim konservatuvarımız arşivinde saklanıyor.” 

Piyanodan önce vardı

Konservatuvarının sahip olduğu değerlerden biri de piyanonun atası sayılan Sasson marka klavsen. Türkiye’de yalnızca birkaç tane var. Konservatuvar öğrencilerinden piyanist Ayça Yılmaz, bu klavsenle 19 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da bir konser vermeye hazırlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal