Klasik balenin ‘olimpiyatı’ ilk kez İstanbul sahnesinde

Klasik balenin ‘olimpiyatı’ ilk kez İstanbul sahnesinde

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, klasik balenin büyük eserlerinden “Le Corsaire” (Korsan) balesini sahneliyor.

İngiliz Şair Lord Byron’un aynı adlı şiirinden esinlenilerek Jules – Henri Vernoy de Saint – Georges ve Joseph Mazilier’in metnini yazdığı Korsan Balesi, Rus klasiklerinin başarılı yorumcusu olarak bilinen Kanadalı ünlü bale sanatçısı Anna- Marie Holmes’ un koreografisiyle sahneleniyor.

Anna – Marie Holmes’un koreografisiyle Amerikan Bale Tiyatrosu’nda her iki senede bir sahnelenen bu eserin hikâyesi, Conrad’ın korsanları ve arkadaşı Birbanto’yla Osmanlı İmparatorluğu’na doğru yola çıkmasıyla başlayıp, karaya çıktıklarında çeşitli malların ve esirlerin satıldığı bir pazarda Conrad’ın esir kızlar arasında gördüğü bir güzele âşık olması ve Seyd Paşa’nın haremi için bu kızı seçmesiyle devam ediyor.

Korsan Balesi, dünyada ilk kez 23 Ocak 1856’da Paris’te Joseph Mazilier’in koreografisiyle sahnelenmiş, sonrasında Avrupa’da ve Rusya’da pek çok koreograf tarafından yorumlanmıştı. Ülkemizde ise daha önce Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen bu eser, İstanbul’da ilk kez seyirci ile buluşuyor.

Türkiye’ye ilk defa gelen ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile ilk defa bir koreografi sahneye koyan Anna – Marie Holmes, ülkemizde olmaktan ve İDOB sanatçılarıyla çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiriyor. Türkiye’deki bale sanatını ve sanatçılarını bu eser aracılığıyla daha iyi tanımaya başladığını anlatan Holmes, Türkiye seyircisinin oryantalist izler taşıyan bu eserle kuvvetli bir bağ kuracağını düşündüğünü belirtiyor.

Holmes’un Türkiye’de olmasının nedeni ise İDOB baş koreografı ve sanat yönetmeni Ayşem Sunal. Belçika Kraliyet Balesi’nin 16 yıl boyunca baş balerinliğini yapan Sunal, Holmes ile Belçika Kraliyet Balesi’nde birlikte çalışmış. İDOB’un baş koreograflığını üstlendiğinde ise yaptığı ilk işlerden biri Holmes’u koreografisini sahnelemek üzere İstanbul’a davet etmek olmuş. Sunal, klasik bale eserleri arasında teknik açıdan en zor eserlerden biri olan, balenin olimpiyatı diyebileceğimiz bu eseri görsel bir şölen olarak nitelendiriyor.

İlk başrolünü 19 yaşında oynayan ve bu nedenle de gençlere şans tanımak gerektiğine inanan Sunal, bu eserde İDOB’un genç yeteneklerine de yer vermiş. Yıllardır tanıdığımız dansçılar ile birlikte izleme şansı yakalayacağımız bu yeni yetenekler, İDOB’un çehresinin de yavaş yavaş değişmeye başladığının ilk sinyallerini veriyor.

bale2

Eserde;

Medora Rolünde: Deniz Kılınç / İlke Kodal / Melike Manav / Gizem P. Atik / Müge Bayramoğlu

Conrad Rolünde: Olcay Tunçeli / Oliver Spence / Batur Büklü / Mutlu Cankup / Çağatay Özmen

Gülnare Rolünde:  Müge Bayramoğlu / Merve Topaldemir / Maia Ito / Julia Hartmann / Berfu Elmas / Zeynep Serpen

Lankendem Rolünde: Batur Büklü / Mutlu Cankup / Ömer Erenler / Deniz Özaydın /  Çağatay Özmen / Alican Güçoğlu

Ali Rolünde: Erhan Güzel / Batur Büklü / Ali Türkkan / Mutlu Cankup / Can Bezirganoğlu

Birbanto Rolünde: M. Nuri Arkan / Ömer Erenler / Can Bezirganoğlu / Cem Çelik

Seyd Paşa Rolünde: Oktay Keresteci / Alper Akalın / Kerem Kuraner Ve İstanbul Devlet Opera Ve Balesi Sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

Orkestrayı Svetoslav Borisov yönetiyor. Minimalist bir şekilde değerlendirilen dekor Zeki Sarayoğlu’na,  kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu’na ait. Işık tasarımcısı ise Müfit Özbek.

“Korsan”, 8,10 Mart – 6, 8 Nisan 2016’ da saat 20.00’de; 5, 12 Mart 2016’ da saat 16.00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde seyirciyle buluşmaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal