Kız Kulesi kültür merkezi olacak

Kız Kulesi kültür merkezi olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Kız Kulesi, restore edilip kültür merkezine dönüştürülecek.

DHA’dan aktarılan haberlere göre,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kız Kulesi için çalışmalara başladığını duyurdu. Restorasyon sürecine gireceği belirtilen Kız Kulesi’nin kültür ve sanat merkezi olacak.

Hamoğlu Holding’in işlettiği Kız Kulesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti. Ulaşımın Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapıldığı kule, kısa sürecek restorasyon çalışmasının ardından yeniden düzenlenerek kültür ve sanat merkezi haline getirilecek.

Işıklandırmaların yapılacağı kulede, konser verilebilmesi için düzenleme yapılacak. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.

Kız Kulesi’nin, 1995 yılında 49 yıllığına Hamoğlu Holding’e kiralanmasının ardından, restorasyon süreci başladı. Aslına uygun olarak gerçekleştirilen restorasyon sürecinin ardından yapı 2000 yılında ziyarete açıldı.

‘Kız Kulesi İBB mülkiyetinde değil’

Kız Kulesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiği haberiyle ilgili açıklama yapan, “Kız Kulesi, İBB mülkiyetinde yer alan bir alan değildir. Bu yüzden mülkiyetinin İBB’den alınması söz konusu değildir, kamuoyunun bilgisine” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal