“Kirpiğiniz Yere Düşmesin”: Hayatta kalan kadınların hikayesi

“Kirpiğiniz Yere Düşmesin”: Hayatta kalan kadınların hikayesi

Geçtiğimiz 8 Mart’ta yine erkekler tarafından öldürülen kadınlara ait dehşet verici istatistikler basın ve sosyal medyada kendine geniş bir yer buldu. Ancak bir de hayatta kalan kadınlar var. Hayatta kalmak için katil olan, “hayatına sahip çıkan” kadınlar.

İstanbul Feminist Kolektif bir süredir, erkek eliyle yaşamını yitiren kadınlar yerine, yaşamak için kendisine zulüm eden erkeği öldüren kadınlarla ilgili istatistikleri topluyor. 2015 yılı boyunca toplanan bilgiler şimdi, ismini bir töre cinayetinde yaşamını yitiren Güldünya Tören’den alan Güldünya Yayınları’nın hazırladığı “Kirpiğiniz Yere Düşmesin” kitabında bir araya geldi. Cezaevine giderken tişörtü ve havaya kaldırdığı başparmaklarıyla verdiği fotoğrafla hafızalara kazınan Çilem Doğan ve kendisine tecavüz eden adamı öldürüp kestiği başını köy kahvesine fırlatan Nevin Yıldırım müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bugün basında yer alan bir başka habere göre ise, 15 yıldır şiddet gördüğü kocasını piknik tüpüyle öldüren bir kadın, beraat etti. Bu kadınlar birer istisna değil, Türkiye’nin her yerinden kadınlar artık mağdur olmayı reddediyor. Ancak bu sefer de, pek çok şiddet vakasında erkeğin tarafını tutan adalet sistemi ve kadının şiddeti hak edebileceğini düşünen bir toplumsal yapı tarafından yargılanıyorlar.

“Kirpiğiniz Yere Düşmesin”, bir yıl içerisinde kaç kadının hayatına kast eden bir erkeği öldürdüğü ya da yaraladığına dair rakamları içerecek. Ancak aynı zamanda, bu kadınları katil olmaya iten koşulları, şiddet geçmişlerini söyleşiler aracılığıyla öğrenmek mümkün olacak. Kitap ismini, Çilem Doğan’ın kadınlara gönderdiği mektuptan alıyor.

kirpik2“Canım arkadaşlarım,

Bir kadın isterse kendini doğurabilir. Bir kadın isterse dağ başında bile kalsa dimdik durabilir. Mücadele verebilir, sıfırdan başlayabilir. Burada karanlık çöktüğünde yalnız hissetmiyorum kendimi. Siz iyi insanlar iyi ki varsınız. Kadın arkadaşlarım, hiçbir zaman kirpiğiniz yere düşmesin. Alnınız hep dik; dimdik onurlu kalsın. Bir kardeş olarak ellerimi avucunuzda hissediyorum.”

“Kirpiğiniz Yere Düşmesin”, 22 Mart’tan itibaren kitapçılarda.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal