Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri: 7 gün, 7 film, 7 söyleşi

Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri: 7 gün, 7 film, 7 söyleşi

Mülteci ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişiminin önemine dikkat çekmeyi amaçlayan Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri çevrimiçi olarak başladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), T.C. Sağlık Bakanlığı ortaklığında, Avrupa Birliği finansal desteğiyle ilk kez düzenlenen etkinlik, festivalscope.com platformunda 11 Nisan Pazar gününe dek sürecek.

7 Nisan 2021 Dünya Sağlık Günü teması olan “daha eşit ve daha sağlıklı bir dünya için hep birlikte” mesajını vurgulamak adına düzenlenen çevrimiçi etkinlikte yedi film gösterilecek. Filmlerin her biri için Alin Taşçıyan’ın yönetiminde yedi ayrı söyleşi düzenlenecek. Söyleşi serisi YouTube’dan ve DSÖ Türkiye’nin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Yedi film gösterilecek

Mülteci ve göçmenlerin yaşadığı zorlukları sinema aracılığıyla görünür kılan altı uzun metraj belgesel ve bir uzun metraj kurmaca filmden oluşan yedi filmlik programda Karim Aïnouz’un Berlin Film Festivali’nden Amnesty ödülüne değer görülen filmi “Tempelhof Havaalanı THF”, Gabrielle Brady’nin pek çok ödül kazanan filmi “Aç Hayaletler Adası” ve Wolfgang Fischer’ın gerçek hikâyelerden yola çıkarak çektiği, Susanne Wolff’lu filmi “Styx”izleyiciyle buluşacak.

Programda Türkiye’de ilkgösterimini gerçekleştirecek olan Dea Gjinovci’nin Tribeca Film Festivali’ne konuk olmuş filmi “Mars’ta Uyanmak”, Amerikalı yönetmen Michelle Grace Steinberg’in sinema-gerçek (cinema vérité) ile animasyon biçimlerini birleştirdiği filmi“Nefes Alacak Bir Yer”, Suriyeli bir babanın, oğlu ile Suriye’den Norveç’e yaptığı yolculuğun öyküsünü anlatan Ala’A Mohsen imzalı “Yeni Bir Başlangıç” ile birlikte Caroline Reucker’ın “Amal” filmi de yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal