Kime oy vermeniz gerektiğine yapay zekâ sizin için karar verebilir

Kime oy vermeniz gerektiğine yapay zekâ sizin için karar verebilir

Bazı medya kuruluşlarının kişilerin politik eğilimlerini anlamak üzere kullandıkları anketlerin aksine, bu tür bir teknoloji aktif olarak sorulara yanıt verilmesini gerektirmiyor.

Alışveriş sitelerinden, müzik ve video akış hizmetlerine kadar pek çok farklı türden içerik sağlayıcılar hâlihazırda her bir kullanıcı için özelleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Tüm bunlar, daha önce izlediklerimize, dinlediklerimize veya satın aldıklarımıza dayanıyor.

Peki kime oy vermemiz gerektiğini öneren benzer bir sisteme de sahip olabilir miyiz?

Seçmenleri, sürekli aynı partiye oy verenler ve seçim yapmadan önce seçenekleri karşılaştırıp karar verenler olmak üzere genel olarak iki ayrı grupta toplamak mümkün. Politikacılar, seçim kampanyaları sırasında ağırlıklı olarak ikinciye odaklanma eğilimindeler ve bu seçmenleri ikna etmek için bir dizi genel argümandan yararlanıyorlar.

Yapay zekâ ‘duyguları’ denklemden çıkarabilir

ABD’li sosyal psikolog Jonathan Haidt, kişilerin değerleri ve derinlemesine inandıklarıyla uyumluluk gösteren bilgileri daha kolay kabul etme eğiliminde olduklarını söylerken, Avustralyalı psikolog Katharine Greenaway, seçmenlerin “bizden biri” olarak algıladıkları kişiler tarafından sunulan argümanları güvenilir bulduklarını belirtiyor.

Bilim insanlarına göre, yapay zekâ yakın gelecekte işte bu noktada devreye girebilir: değerleri, duyguları ve grupçuluğu denklemden çıkarıp salt “daha iyi sonuçlara” odaklanılmasını sağlama.

Dijital ayak izini takip edip karar verecek

Buna göre kişinin “dijital ayak izine” ulaşma izni verilen yapay zekâ, internetteki tarama geçmişi, çevrimiçi alışveriş alışkanlıkları, konum verileri, sosyal medya faaliyetleri, fotoğraflar, ilgilenilen başlıklar gibi bir dizi veriyi analiz ederek kişiye en yüksek faydayı sağlayacak adayı belirleyebilir.

Bazı medya organlarının kişilerin politik eğilimlerini anlamak üzere kullandıkları anketlerin aksine, bu tür bir teknoloji aktif olarak sorulara yanıt verilmesini gerektirmiyor.

Araştırmacılara göre siyasetçiler tarafından kullanılan yapay zekânın seçmenler tarafından kullanılması sadece an meselesi. Yapay zekâdan oy verme konusunda yararlanılmasının kişilerin politik eğilimlerinde değişimlere yol açabileceği belirtiliyor.

Bu tür bir teknolojinin olumsuz yönlerinden biri ise, “yarar” kavramını toplumsal ölçekte değil, bireysel çıkarlara göre ele alacak olması.

Öte yandan yapay zekânın “vicdan” gibi bazı pozitif tepkileri oy verme sürecinden dışlayacak olması da eleştiriler arasında. Yapay zekânın dışarıdan, örneğin üretici şirketler tarafından dışarıdan manipüle edilmesi de olası.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal