Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Senin fikrin Orta Çağ’dan bile geride’

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Senin fikrin Orta Çağ’dan bile geride’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, “Fikrî iktidarımızı hâlâ tesis edemedik” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a: “Sayın Erdoğan, senin fikrin Orta Çağ fikri bile değil. Sen ondan bile geridesin.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şunlar:

‘Sayın Erdoğan, senin fikrin Orta Çağ fikri bile değil’

“Erdoğan geçen gün şöyle bir ifade kullandı: ‘Fikrî iktidarımızı hala tesis edemedik’ Sayın Erdoğan, senin fikrin Orta Çağ fikri bile değil. Sen ondan bile geridesin. Fikrî iktidarda ahlak, erdem, bilgi, istişare lazım. Fikrî iktidar budur.”

“Sen kendi iktidarını korumak için nasıl olur da 83 milyon benim söylediğimi tekrar ederse ve onların çocukları 18 yaşına geldiğinde bana oy verirse fikrî iktidar gerçekleşmiş olur… Böyle bir dünya yok. Düşünceye bakın siz. 4+4+4 ü getirdin. Eğitimde reforma ihtiyaç var diyorsun. Her bakan yeni bir reform yaptı, ne oldu sonuç? Düşlediği eğitim sisteminin, fikrî iktidarın gerçekleşme şansı kocaman bir 0’dır.”

“Hürriyete karşı bir insanın fikri hür, vicdanı hür insan istemesi mümkün mü? Neden bu ülkede 3 milyon 37 bin öğrenci neden internete giremiyor? Türk Telekom’u Hariri ailesine peşkeş çektin, internete yatırım yapmadılar. 3 milyon 37 bin öğrenci internete giremiyorsa bunun sorumlusu kim? FATİH projesi ile bütün öğrencilere bilgisayar verecektin nereye gitti o paralar? Para tonlarca var ama öğretmene, ihtiyaç sahibi ailelere yok. Artık internet su gibi, her evde olası lazım.”

‘Beylerin fikrî iktidarında tefeciye hizmet vardır’

“O gençler 2023 diyorsan 2023’te sandığa gidecekler. Kimden hesap soracaklarını iyi bilecekler. Onların haklarını nasıl yediklerini o çocuklar bilmiyorlar mı? Para yok diyorlar. Tefecilere para var. 17 yılda 489 milyar dolar tefecilere faiz ödediler. Şimdi küçük bir esnaf diyebilir ki bu rakam nedir. Ben söyleyeyim 464 Osmangazi Köprüsü demek. Bu para nereye gitti? Tefeciye gitti. Beylerin fikrî iktidarında tefeciye hizmet vardır.”

‘Tefeciye kim hizmet ediyor? Erdoğan, damadı ve saray eşrafı’

“Bizim fikri iktidarımızda kalkınmak, ahlak, alın teri değerlidir. Bu paraya şehir hastanesi yapılsın dese 4 bin tane şehir hastanesi yapılabilir. Bu parayla Türkiye’nin her yerine ev yapabilirsiniz. Bu para her bir vatandaş için dağıtılsaydı, her bir vatandaşa 48 bin 732 lira para ödenebilirdi. Aile olursa aile başına 165 bin 6890 lira para ödenirdi. Bu para tefeciye hizmet için gitti. Tefeciye kim hizmet ediyor? Erdoğan, damadı ve saray eşrafı.”

“Geldiğimiz nokta askıda ekmek. Ne proje ama… Çağ açan bir proje. Bizim fakirliğimizi, bu iktidarın bizi getirdiği rezilliği bundan daha iyi anlatamazsınız. O nedenle Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum.”

‘Keşke kabile devleti konumunda olsaydık, hiç değilse konuşurduk, tartışırdık’

“Kabile devleti miyiz diyor, kabile devletinin ne olduğundan haberi yok. Kabile devletinden daha gerideyiz.  Keşke kabile devleti konumunda olsaydık, hiç değilse konuşurduk, tartışırdık. Sen Anayasa’yı ihlal eden adamı yakında Yargıtay’a, AYM’ye üye yapacaksın. Yalandan fikrî iktidar olunmaz.”

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal