Kevin Hart’ın homofobik söylemleri Oscar’ı sunmasına engel oldu

Kevin Hart’ın homofobik söylemleri Oscar’ı sunmasına engel oldu

ABD’li komedyen Kevin Hart, geçmişte sarf ettiği homofobik sözleri sebebiyle Oscar Ödül Töreni’nin sunuculuğu yapmaktan vazgeçmek zorunda kaldı.

91. Oscar Ödül Töreni’nin sunucusu olarak açıklanan Hart, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda; sosyal medya üzerinden yaptığı eşçinsellere yönelik paylaşımları sebebiyle özür dilenmesi istenince sunuculuk görevinden çekildiği açıkladı. Videoda, Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi’nin kendisine bir ültimatom verdiğini belirten Hart, kendisine “Geçmişte LGBTQ topluluğuna yönelik sarf ettiğiniz sözleriniz için özür dileyin ya da başka bir sunucuyla yolumuza devam etmeliyiz” denildiğini söyledi.

Hart, videonun ardından yine sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundu. Oscar sunuculuğundan vazgeçtiğini söyleyen komedyenin açıklaması şöyle:

“Bu yıl düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni’nin sunuculuğunu yapmaktan vazgeçtim çünkü birçok yetenekli sanatçı tarafından kutlanması gereken gecede dikkat dağıtmak istemiyorum. Geçmişte LGBTQ için kullandığım duyarsız kelimeler için içtenlikle özür dilerim”

Hart’ın 2009 ve 2011 yıllarında yaptığı “En büyük korkum oğlumun gay olması”, “Eğer eve geldiğimde oğlumu kızımın bebekleriyle oynarken görürsem, onları kafasında parçalarım ve bunun eşçinsellere özgü bir davranış olduğunu söylerim” açıklamaları, o dönem tepki toplamıştı.

LGBTİ topluluklarından özür dileyen Hart, söz konusu ifadeleri on yıl önce söylediğini belirterek kendini savunmaya çalıştı. Fakat Hart, 2015 yılında Rolling Stones’a verdiği homofobik ifadeler içeren söyleşisi için özür dilemedi.

Dün, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile “Hart’ın aileye katılmasından memnuniyet duyulduğu” ifade edilerek, Oscar töreni sunucusu olduğu açıklanmıştı. Hart ise Oscar sunucusu olacağını, “Uzun zamandır bu benim hayatımın hedefiydi. Efsanevi sunucular listesine katılabilmek inanılmaz. Annemin şimdi ağzı kulaklarındadır” sözleriyle duyurmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal