Kentlerin en özgür hali: Bisiklet festivalleri

Kentlerin en özgür hali: Bisiklet festivalleri

19 Nisan’ın Dünya Bisiklet Günü olması bahanesiyle Türkiye’nin birçok yerinde bisiklet festivali düzenleniyor. Kimi etkinlikleri, kimi bisiklet rotalarını kapsayan festivallerde amaç belli: Bisiklet kullanımına uygun şehirler yaratmak, doğayla buluşmak ve özgürlüğe pedal çevirmek.

Kadıköy Bisiklet Festivali, yarın 19 Nisan’da başlayıp 24 Nisan’da sona erecek. Festival boyunca her gün etkinlikler düzenlenecek. “Bi Tur Versene” kitabının yazarı Aydan Çelik, Oğuz Tan, Doğa Can Yaman, Arif Özhan gibi bisiklet-severler kendi bisiklet maceralarını anlatacaklar. Festivalin konuklarından bir diğeri de yatay bisikletle çıktıkları dünya turunda 22 ülke gezen Gökben ve Nico ikilisi. Onların sohbeti 21 Nisan Perşembe saat 20.30’da Kadıköy Akademi’de. Festivalin son iki günü ise sinema gösterimleri ve müziğe ayrıldı. Katılımın ücretsiz olduğu festivalin detayları sitelerinde mevcut.

İstanbul’un tek bisiklet festivali bu değil. 3. Uluslararası İstanbul Bisiklet Festivali 2-5 Haziran arasında düzenlenecek. Programın detayları henüz duyurulmayan festivale katılım devam ediyor. Uluslararası İstanbul Bisiklet Festivali en kapsamlı buluşma olarak dikkat çekiyor.

Fethiye Bisiklet Festivali ise “arabadan in-bisiklete bin” sloganıyla 22-24 Nisan arasında düzenlenecek. Fethiye Doğa Spor Kulübü’nün düzenlediği festival Yeşil Vadi’den Kayaköy’e üç günlük bir bisiklet rotasını kapsıyor.

Gaziantep Bisiklet Kültür Turu 29 Nisan-1 Mayıs arasında. Şehir kültürüne doğru pedal çevrilecek etkinliğe kayıtlar sürüyor.  Denizli’de düzenlenecek festival ise 27-29 Mayıs tarihleri arasında ve bu festival de Pamukkale’ye uzanan bir bisiklet rotasını kapsıyor.

Festivaller il il Karadeniz’den Saros Körfezi’ne, ekim ayına kadar sürecek. Çoğunluğu kamp ve bisiklet güzergâhlı ve katılım ücretli rotalar profesyonel ve amatör bisiklet kullanıcılarına hitap ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal