Kendi kitabından yüzlerce kopya alan Mark Dawson, ‘en çok satanlar’ listesinden çıkarıldı

Kendi kitabından yüzlerce kopya alan Mark Dawson, ‘en çok satanlar’ listesinden çıkarıldı

Kendi yazdığı kitaptan 400 kopya satın aldığı ortaya çıkınca ‘en çok satanlar’ listesinden çıkan İngiliz yazar Mark Dawson, ‘sistemle oynama’ suçlamalarını reddetti. Dawson, “Eğer sistemle oynama niyetinde olsaydım, 10 binlerce kopya alırdım, sonsuza dek onları kullanıp bir numara olurdum” dedi.

Kendi kitaplarını kendisi yayımlayan İngiliz yazar Mark Dawson, katıldığı bir podcast programında “The Cleaner” adlı kitabından 400 tane sipariş ettiğini söyledi.

Bunun üzerine kitap satış rakamlarını inceleyen Nielsen BookScan soruşturma başlattı.

‘Sekizden 13’e geriledi’

Dawson, aldığı kitapların maliyetinin toplamda 3 bin 600 sterlin olduğunu söyledi. Ancak yazarın bu açıklaması, romanın Sunday Times’ın ‘en çok satan ciltli kurgu’ bölümünde sekizinci sıradan 13’üncü sıraya gerilemesine neden oldu.

Sistemle oynamakla suçlanan yazar, ithamları reddedip yurt dışındaki okuyucularla temasa geçtiğini, onların romanın kopyalarını doğrudan satın almak isteyip istemediklerini sorduğunu belirtti.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Dawson, “Aldığım kopyalar benim garajımda durmayacak. Eğer sistemle oynama niyetinde olsaydım, 10 binlerce kopyayı alırdım, sonsuza dek onları kullanıp bir numara olurdum. (Bunu popüler bir podcastta tartışmazdım da)” savunması yaptı.

https://twitter.com/claremackint0sh/status/1284188693008392196?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1284198247301619713%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fyasam%2F202007231042509836-kendi-kitabindan-yuzlerce-kopyayi-satin-aldigini-soyledi-en-cok-satanlardan-cikarildi%2F

​Nielsen BookScan ise satın alma işleminin sanal bir kitap imzalama etkinliğinin parçası olduğuna inandığını belirtse de romanın bulunduğu bölümün tekrar gözden geçirileceğini ve düzeltmenin de Sunday Times tarafından yayımlanacağını açıkladı.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal