Keman sanatçısı Cansu Sara Takmaz’a İtalya ve Estonya’dan ödül

Keman sanatçısı Cansu Sara Takmaz’a İtalya ve Estonya’dan ödül

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Antalya Devlet Konservatuarı’nda keman eğitimi alan Cansu Sara Takmaz (12), koronavirüs nedeniyle Estonya’da online gerçekleşen Odin International Music Competition yarışmasında ikinci, İtalya’da düzenlenen 30’uncu Citta di Barletta yarışmasında ise birinci oldu.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, Antalya’da yaşayan Cansu Sara Takmaz, anaokulunda piyano eğitimi almaya başladı. Öğretmeninin yönlendirmesiyle AÜ Antalya Devlet Konservatuvarı sınavına giren Takmaz, sınavı kazandıktan sonra da öğretmenlerinin değerlendirmesiyle keman çalmaya başladı. Pandemi nedeniyle çalışmalarını artırarak, günde 5-6 saat keman çalan ve şu an konservatuvarın yarı zamanlı 7’nci sınıf öğrencisi olan Takmaz, ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda derece aldı.

Takmaz, Mart 2017’de Uluslararası Harmony Yarışması’nda ikincilik, Nisan 2017’de Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda üçüncülük ve en genç yarışmacı ödülü, Mart 2019’da dördüncü Paris International Music Competition Yarışması’nda ikincilik, Nisan 2019’da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’yla solist olarak sahneye çıkma fırsatı, Kasım 2019’da Kamerton- Soloist International Competition for Performing Arts Yarışması’nda birincilik ödülü ve Erivan Senfoni Orkestrası’yla solist olarak sahneye çıkma ödüllerini kazandı. Aralık 2019’da düzenlenen Stage 4 Kids Festivali ön elemelerinde 23 ülke ve 71 yarışmacı arasında derece elde eden Takmaz, Hamburg’da Laeiszhalle’de düzenlenen beşinci Uluslararası Stage 4 Kids Festivali’nde sahneye çıkıp keman solist kategorisinde konser verdi.

Kuzeni ve öğretmeninden aldığı ödünç kemanla katıldığı yarışmalarda dereceler elde eden Cansu Sara Takmaz’a, anneannesi Nevin Zehra Zeren (74) keman hediye etti. Artık kendi kemanıyla çalışmalar yapan Cansu Sara Takmaz, Covid-19 pandemisi nedeniyle evde çalışmalarına devam etti. Gün geçtikçe kendini geliştiren Takmaz, ağustos ayında Estonya’dan online gerçekleşen Odin International Music Competition yarışmasında, 25 ülkeden 200 katılımcı arasında ikinci oldu. Takmaz, son olarak geçen günlerde İtalya’da online düzenlenen 30’uncu Citta di Barletta yarışmasında ise birincilik elde etti.

‘Büyük orkestralarda konser vermek istiyorum’

Pandemi sürecindeki çalışmaları hakkında bilgi veren Cansu Sara Takmaz, “Pandemi sürecinde online derslere girdim. Kendimi geliştirdim. Bu benim için iyi bir fırsat oldu. Günde 5-6 saat keman çaldım” dedi. Estonya’da düzenlenen yarışmada 25 ülkeden 200 katılımcı arasında ikinci olduğunu anlatan Cansu, “Geçtiğimiz günlerde İtalya’da canlı bağlantıyla yapılan yarışmada da 1’inci oldum. Ülkemi yurtdışında temsil etmek çok gururlandırıcı. Büyüyünce keman öğretmeni olmak istiyorum. Sanatçı olup büyük orkestralarda konser vermek istiyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal