Kayseri’de ‘Azizname’ oyununa sahne verilmedi

Kayseri’de ‘Azizname’ oyununa sahne verilmedi

31 Mart’taki yerel seçimlerde AKP’den Kayseri Belediye Başkanı olarak seçilen Memduh Büyükkılıç, Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden uyarlanan ve Cumhuriyet Sahnesi tarafından sahnelenen “Azizname” adlı oyunun salon tahsisini iptal etti.

Cumhuriyet Sahnesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“31 Mart yerel seçimlerimde Kayseri’ye hizmet etmek üzere seçilen Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’a hayırlı olmasını diler, görevinde başarılar dileriz. Keşke ilk icraatı 27 Nisan Cumartesi günü Kadir Has Kültür Merkezi’nde oynayacağımız ‘Azizname’ oyunumuzun salon tahsisinin iptal etmek olmasaydı. Tüm Kayserili tiyatroseverlerden özür dileriz

Biletix üzerinden bilet satın alan tüm misafirlerimiz Biletix’ten, yerel gişelerden satın alan tüm misafirlerimiz yerel gişelerden para iadelerini alabilirler.

Çok üzgünüz…”

Oyun, 20 Ocak tarihinde de AKP’li Sakarya Belediyesi tarafından sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in gözaltına alınmasına tepki gösterdikleri gerekçesiyle iptal edilmişti.

‘Azizname’

Aziz Nesin’in kaleme aldığı, 1948 yılında yayımlanan “Azizname” adlı eser, Yücel Erten tarafından tiyatroya uyarlandı. Yönetmenliğini de Erten’in üstlendiği oyunda Emre Altuğ,  Bülent Çolak, Zühtü Erkan, Pınar Gülkapan, Berk Sezenler, Burak Şentürk, Fatih Topçuoğlu ve Hande Kaptan rol alıyor.

Dekor ve kostüm tasarımı Selda Durna’ya, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait olan oyunun müzikleri Turgay Erdener’in imzasını taşıyor.

Aziz Nesin’in öykü ve taşlamalarından uyarlanan “Aziname” adlı oyun, müzikli ve danslı içeriğiyle kabare tiyatrosunun özgün bir yorumu olarak görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal