‘Kavgam’ Almanya’da yok satıyor

‘Kavgam’ Almanya’da yok satıyor

Adolf Hitler’in “Kavgam” kitabının eleştirel ek açıklamalarla hazırlanan özel baskısının Alman yayıncısı, geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan kitabın yok sattığını söyledi.

Anti-semitik Nazi manifestosunun Almanca dilinde geçtiğimiz yıldan bugüne toplam 85 bin kopyası satıldı. Yayıncı Andreas Wirsching, “rakamlar bizi bunaltıyor” dedi.

Wirsching kitabı basan Münih’deki Çağdaş Tarih Enstitüsü’nün (IfZ) direktörü. IfZ, Ocak ayında kitabın altıncı baskısını satışa sunacak. Kitap, araştırmacıların eklediği eleştirel notlar içeriyor.

Nazi dönemi basımlarının aksine IfZ’nin “Kavgam”ının sade beyaz bir kapağı var ve Hitler’in resmi bulunmuyor. Gamalı haç ve diğer Nazi sembolleri de Almanya’da yasak. 2016 yılında yapılan ilk baskı, dört bin kopyadan oluşuyordu. Wirsching, Alman haber ajansı DPA’ya kitabın yakında daha kısa bir Fransızca baskısını yapmayı planladıklarını açıkladı.

Bu tahrik edici kitabın yeniden basılması kararı, Yahudi gruplar tarafından eleştirilmişti. “Kavgam” ilk kez 1925 yılında, Hitler iktidara geldikten sekiz yıl sonra basıldı.

Nazi Almanya’sı 1945 yılında yenildiğinde İtilaf Kuvvetleri kitabın telif haklarını Bavyera Devleti’ne vermişti. Alman yasasına göre telif hakları 70 yıl boyunca korunabiliyor.

Bavyera bölgesel hükümeti kitabın haklarını elinde bulundurduğu sürece kitabın yeniden basılması yasaktı. Ancak bu süre geçtiğimiz sene sona erdi.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal