Kavala’yı anlatan 1000 sözcük derlendi: İlk sırada ‘vicdan’ var

Kavala’yı anlatan 1000 sözcük derlendi: İlk sırada ‘vicdan’ var

Tutuklu iş insanı, hak savunucusu ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’yı anlatan 1000 sözcük derlendi. ‘Kavala’yı bir sözcük ile anlatsanız ne söylerdiniz?‘ sorusuna en çok ‘vicdan’ denildi.

Osman Kavala bugün (27 Temmuz 2020 Pazartesi) cezaevinde tek başına kaldığı hücrede 1000’inci gününü doldurdu.

Gezi Direnişi davasında 840 gün sonra gelen beraat kararı eşliğindeki tahliye kararı uygulanmadan bu kez “casusluk” iddiasıyla tutuklanan Osman Kavala tam 1000 gündür cezaevinde.

Osman Kavala’nın tutukluluğun 1000’nci gününde arkadaşları, sevenleri, sayanları onu bir sözcükle tarif etti. En çok kullanılan sözcükler “vicdan ve vicdanlı” (48), “mütevazı ve tevazu” (44), “iyilik ve iyi” (30), “insan” (28), “nezaket” (19), “umut” (17), “diğerkâm” (14), “dayanışma” (13), “zarafet” (11) ve “özgürlük” (11) oldu.

 ‘Don Kişot’, ‘Alan açmak’, ‘Kavalalı Bedrettin’

Ahmet Ümit “Haksızlığa uğramış çağdaş Don Kişot”, Leman S. Darıcıoğlu “Alan açmak”, Peter Balakian “Devasa-İnsanlık”, Zafer Kıraç “Dikkatli , yetenekli”, Sare Çankaya “Niye uçmuyor İnci? Uçar birgün… ❤”, Elazar Barkan “Liderlik Empati”, Ayşe Gül Altınay “Yürek açıklığı, nezaket, saygı”, Baskın Oran “Bir aziz oldu”, M. Yaşar Yılmaz “Her görevi küçük, büyük demeden üstlenir”, Aydın Hekimoğlu ise “Kavalalı Bedrettin” yazdı.

11 kişinin “mavi”, 5 kişinin “Anadolu” sözcükleriyle tarif ettiği Osman Kavala’yı, son romanı “Delibo”da ana karakterine Yusuf Kavala ismini vererek selamlayan Murat Uyurkulak, “beynelmilel” sözcüğüyle anlattı. Gazeteci Melis Alphan “ışık”, Stella Ovadia “luzio” yani “ışıksaçan”,  Özgür Mumcu ise “diğerkâm” sözcüklerini seçti. Serdar Aksoy “Commodore 64” diyerek Türkiye’nin ilk kez Kavala’yla tanıdığı kişisel bilgisayarı hatırlatmış oldu.

23 Temmuz’da son bulan ankete 1000 kişi katıldı. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Arapça ve İngilizce yapılan çağrıya katılımcılar istedikleri dilde cevap verdi ve her sözcük diğer beş dile çevrildi. Osman Kavala için yazılan tüm sözcükleri ve hangi sıklıkla yazıldıklarını görmek için şuraya bakılabilir.

 

Kaynak: T24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal