Katledilişinin 13’üncü yılında Türkiye ve dünyada Hrant Dink anmaları

Katledilişinin 13’üncü yılında Türkiye ve dünyada Hrant Dink anmaları

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülüşünün 13’üncü yılında Türkiye ve dünyada birçok etkinlikle anılacak.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülüşünün 13’üncü yılında her sene olduğu gibi birçok ülke ve şehirde anılacak. 19 Ocak 2007’de suikast sonucu öldürülen Dink için hem Türkiye’de hem de yurtdışında etkinlikler düzenlenecek.

Dink için gerçekleştirilecek anma programının ana merkezi her yıl olduğu gibi bu yılda İstanbul Osmanbey’deki eski Agos gazetesi ofisinin önü. Saat 15.00’de başlayacak anma töreni için Hrant’ın Arkadaşları bir çağrı yayımladı:

“Hrant Dink’in öldürülmesinin on üçüncü yılındayız. On üç yıldır adalet adına doğru dürüst adım atılmadı. Cinayeti işletenlerle katilleri koruyanlar bir arada ve hepsi son derece etkili, yetkili kişiler. Bu yıl, cinayete ve ardındaki devlet içi şebekeye göz yumanlara, kayıtsız kalanlara sesleniyoruz: Utanmak için geç değil.”

“19 Ocak 2020 Pazar, saat 15.00’te #HrantDink’i, onu vurdukları yerde anıyoruz. #BuradayızAhparig”

DurDe Platformu panel düzenliyor

DurDe platformu 16 Ocak Perşembe günü, Cezayir Toplantı Salonu’nda saat 19.00’da bir panel düzenleyecek.

“13 yıl – 100 duruşma geride kaldı: Hrant için adalet için mücadeleye devam” balıklı panelin konuşmacıları Elif Akgül, Ferhat Kentel, Meltem Oral, Tibet Şahin, Serdar Korucu ve Şenol Karakaş.

Bodrum’da da anılacak

Hrant’ın Bodrum’daki Arkadaşları Hrant Dink’i “İlk elden Hrant tanıklıkları ve belgeden belleğe Ermeni gerçeğimiz” etkinliğiyle anacak. 19 Ocak’taki etkinlik Heredot Kültür Merkezi’nde saat 14.00’da başlayacak.

Avukat Ergin Cinmen’in sunumuyla yazar Silva Özyerli ve Prof. Dr. Tayfun Atay’la bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ottawa’da anma konferansı

Ottawa merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dialog in Vologue (ViD), 18 Ocak 2020 Ottawa Halk Kütüphanesi’nde halka açık bir etkinlikle Hrant Dink’i anacak.

Saat 13.00’da başlayacak etkinlikte Lawrence Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihçisi Doç. Dr. Howard Eissenstat bir söyleşi gerçekleştirecek.

Ömer Ongun ve Silvia Holtrop, Hrant Dink anısına yeniden yorumlanan “Garoni” şarkısıyla dans performansı sergileyecek. Etkinlikte ayrıca Gülsün Odabaş’ın yönetmenliğini yaptığı 1955 pogromunu anlatan “Sarkis” adlı kısa filmin gösterimi yapılacak. Garo Altinian ise bir konser vererek anma için özel olarak seçilen şarkıları seslendirecek.

Boston’da film gösterimi

ABD Merkezli Zorovik (Armenian Activist Collective) Platformu 19 Ocak bir belgesel gösterimi düzenleyecek. Etkinlik Harvard’ın Boylston Salonu’ndaki Fong Oditoryumu’nda saat 19.30’da başlayacak.

Nouritza Matossian tarafından filme alınan 40 dakikalık “Heart of Two Nations” belgeselinin gösterimi yapılacak ve Nouritza Matossian ile söyleşiyi gösterecek. Dr. Ohannes Kılıçdağı da etkinliğe katılacak.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Eleni Varikas konferans verdi

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Sosyoloji ve Tarih Bölümü tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen, Hrant Dink Anısına İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nın bu yıl konuğu Eleni Varikas oldu. 8 Ocak’ta düzenlenen etkinlikte Varikas “Dünyanın Dışlanmışları: Parya Suretleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Aka-Der’den anma etkinliği düzenledi

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği ( AKA-DER), Jineps gazetesi ve Nor Zartonk (Yeni Uyanış) Derneği, Hrant Dink’i 11 Ocak’ta Kadıköy’de bulunan Eğitim-Sen 2 No’lu Şube binasında yaptığı etkinlikle andı.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal