Kasetin mucidi Lou Ottens yaşamını yitirdi

Kasetin mucidi Lou Ottens yaşamını yitirdi

Günümüz müzik kültürünün gelişmesinde en büyük adımlardan biri olan kasetlerin mucidi olan Hollandalı mühendis Lou Ottens, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Birçokları için 90’larla özdeşleşen, dönemin müziğinin fiziksel yansıması olan kasetlerin mucidi Ottens’in ölüm haberi, Hollandalı gazete NRC Handelsblad tarafından duyuruldu. 6 Mart’ta hayatını kaybeden Ottens’in ölüm sebebine dair bir açıklama yapılmadı.

60’larda Philips bünyesinde çalışmaya başlayan mühendis, makaradan makaraya bantlarla üst düzey kalitede müzik dinleme deneyimini kolaylaştıracak bir tasarım üzerinde çalıştı. Hedefi “cebe sığabilecek” bir format yaratmaktı. Berlin’deki bir uluslararası elektronik fuarında, kompakt kasetlerin ilk tanıtımını yaptığında takvimler Ağustos 1963’ü gösteriyordu.

Japonya’dan teknoloji firmaları bu konsept üzerine çalışıp farklı ebatlarda örneklerle çıkagelse de, Ottens,  Sony ve Philips’in kasetlerin patenti konusunda el sıkışmasını sağladı. 1979’da Sony’nin piyasaya sürdüğü Walkman’in ardından kaset teknolojisi dünya çapında yayılmaya başladı.

Ottens, 2016 tarihli “Cassette: A Documentary Mixtape” belgeselinde;Walkman’i Philips’in değil de Sony’nin icat etmiş olmasının en büyük pişmanlıklarından biri olduğunu ve bu durumun üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen canını yakmaya devam ettiğini ifade etti.

Ottens’in Philips’te yaptığı çalışmaların CD formatının önünü açtığı da biliniyor.

 

Kaynak: Bantmag.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal