Kar leoparına iklim tehdidi

Kar leoparına iklim tehdidi

Küresel ısınmanın, dünyanın en güzel yırtıcı memelilerinden kar leoparının yaşam alanını giderek daralttığı ve soyunun tükenmesine karşı verdiği mücadeleyi zayıflattığı açıklandı.

Dünyanın en büyük ve bağımsız doğayı koruma kuruluşu World Wildlife Fund (WWF), kar leoparının dağlardaki yaşam alanlarının üçte birinden fazlasının iklim değişimi yüzünden yaşanmaz duruma gelebileceğini açıkladı.

WWF tarafından hazırlanan raporda, kar leoparının yeryüzünün en güzel ve en gizemli, ama aynı zamanda en kırılgan ve en büyük tehlike altındaki “büyük kedi”lerinden biri olduğu belirtildi.

leo2

Raporda, kar leoparının soyunun yalnızca iklim değişimi yüzünden değil, aşağıdaki etkenlerin bir araya gelmesi yüzünden de tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ileri sürüldü:

-Habitat parçalanması: Kar leoparının özellikle Himalaya dağlarının doğusundaki yaşamsal coğrafyası gittikçe artan ölçülerde insanların tecavüzüne uğramaktadır.

-Kar leoparları doğal avlarının azalması sonucunda zaman zaman besi hayvanlarına saldırmak zorunda kalmakta, bu da yöre insanlarının onları öldürmesine yol açmaktadır.

-Yasadışı yaban yaşamı ticareti: Kar leoparları gövdelerinin çeşitli bölümleri için gittikçe artan ölçülerde yasadışı olarak avlanmaktadır.

WWF’in raporuna göre, iklim değişikliği bu tehditlerin büyük bir bölümünü daha da şiddetlendirecek, kar leoparı üstündeki baskıları daha da artırarak birçok bölgede soyunu sürdüremeyeceği sayılara düşürecek.

leo3

Raporda bir başka tehlikeye daha dikkat çekiliyor:

“İklim değişikliğini görmezden gelecek olursak, Himalayalar bölgesi büyük bir krizle karşı karşıya gelecektir. Yalnızca kar leoparı gibi muhteşem bir türü yitirme tehlikesiyle yüz yüze değiliz, bu dağlardan gelen sulara bel bağlamış yüz milyonlarca insan da etkilenebilir.”

Özellikleri:

-Orta Asya ve Hindistan Yarımadasının dağlarında, kışın 3.000, yazın 4.500 metre dolayındaki yüksekliklerde görülen kar leoparlarının sayısının 4.000-6.000 kadar olduğu sanılmaktadır.

-Kar leoparı geceleri avlanmaya çıkarak marmot, yaban koyunu gibi çeşitli hayvanlarla beslenir.

-Kar leoparının genellikle soluk renkli olan tüyleri rozet biçimli koyu lekelerle süslüdür. Ayrıca sırtı boyunca uzanan yine koyu renkli bir çizgi vardır.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal