Kaos GL Derneği’nden ‘Nefret Suçlarının Kovuşturulması-Pratik Kılavuz’

Kaos GL Derneği’nden ‘Nefret Suçlarının Kovuşturulması-Pratik Kılavuz’

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı’nın yayımladığı ‘‘Nefret Suçlarının Kovuşturulması-Pratik Kılavuz” kitabı, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL) tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.  

1994 yılında Ankara’da kurulan Kaos GL grubu, 2005 yılında tüzel kişilik kazandı. 2000 yılından beri Kaos Kültür Merkezi’nde kültürel etkinlikler, toplantılar ve film gösterimleriyle faaliyetlerine devam eden dernek, ilk LGBT kütüphanesini oluşturdu, 2006 yılında geleneksel Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’yı düzenlemeye başladı. Dernek ayrıca  sosyal hizmetlerden psikolojiye, hukuktan mülteci sorununa kadar pek çok alanda da danışmanlık hizmeti veriyor.

Nefret suçları kapsamında da incelemeler ve raporlar yayımlayan dernek bu kılavuzu savcıların nefret suçlarını tanımaları, anlamaları ve bu suçları daha etkin bir şekilde kovuşturabilmeleri amacıyla oluşturuldu. Ancak kılavuz, yalnızca savcılara değil, nefret suçlarını anlamak ve nefret suçlarına karşı mücadele etmek isteyen herkes hitap ediyor.

Beş AGİT bölgesindeki çeşitli yargıç uzmanları tarafından geliştirilen kılavuzun dijital haline buradan ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal