Kaliforniya yangınının mağduru yoksul sanatçılar

Kaliforniya yangınının mağduru yoksul sanatçılar

Cuma gecesi Kaliforniya’nın Oakland bölgesinde yaşanan, en az 33 kişinin hayatını kaybettiği yangın, ABD’nin son on yılda gördüğü en büyük yangın olarak kabul ediliyor. Yangın, gece gerçekleşen bir partide başladı ve bir depo olarak inşa edilen binanın tümüne hızlıca yayıldı.

Oakland Ghost Ship (Hayalet Gemi) olarak bilinen bina, bir sanat kolektifi tarafından kullanılmaktaydı ve pek çok stüdyoyu içerisinde barındırıyordu. Yangında sanatçılara ait çok sayıda heykel, tablo, antika mobilya da yandı. Bina bir süredir güvenlik sebepleri nedeniyle soruşturuluyordu ve bir yaşam alanı olarak değil, depo olarak kullanılması gerektiği belirtiliyordu. Binada kalanlar bir süredir elektrik sorunlarının yaşandığını ve bina sahibinden sistemi yenilemesini istediklerini belirtti. Yetkililer yangın ile ilgili soruşturma başlattı.

Depoda kalan kiracıların çoğu, teknoloji endüstrisinin patlaması sonrası kira fiyatlarının astronomik meblağlara ulaştığı San Francisco Bay Area’da ödenebilir kiralara yaşamak isteyen sanatçı, müzisyen ve yaratıcı işlerde çalışan kişilerdi. San Francisco’nun bu bölgesindeki kiraların, beş yıl öncesine göre yüzde 70 oranında arttığı söyleniyor. O kiraları ödeyemedikleri için bu depoda kalıyorlardı.

Aynı zamanda bir sanat merkezi olarak da kullanılan binada yaşamını kaybedenler arasında, Asya ve Avrupa’dan uluslararası misafirler ve 18 yaşından genç kişiler de var.

Gray Area Foundation for the Arts (Sanat İçin Gri Bölge Vakfı) kurumunun yöneticisi Josette Melchor’un CNN’e açıkladığına göre, Oakland sanat camiasındaki herkes yangında yaşamını kaybedenleri tanıyordu ya da Ghost Ship’te bulunmuştu. Kurum, yangının kurbanları için bir yardım kampanyası başlattı.

Melchor aynı zamanda, sanatçıların makul kiralara sanat yapabilecekleri alanlara sahip olmaması sonucu, güvenli olmayan yerlerde yaşamayı seçtiklerini ifade etti. Oakland bölgesinde benzer durumda olan, çeşitli yaratıcı isimlerle adlandırılan ve sanat kolektifleri/sanatçılar tarafından kullanılan en az 7 depo/ev/stüdyo daha olduğu tahmin ediliyor.

Yangının çıktığı alan eskiden şöyle görünüyordu:

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal