Kaftancıoğlu Ödülü’ne Akın Çokuğurluel değer görüldü

Kaftancıoğlu Ödülü’ne Akın Çokuğurluel değer görüldü

Evi önünde 11 Nisan 1980’de katledilen Cılavuz Köy Enstitüsü mezunu öğretmen, TRT prodüktörü, radyocu, türkü derleyici, dilbilimci, yazar Ümit Kaftancıoğlu anısına düzenlenen “12. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması” ödül töreni dün Bakırköy Altan Erbulak Sahnesi’nde gerçekleşti.

Kaftancıoğlu ailesi ve “Bir Garip…” adlı Ümit Kaftancıoğlu belgeseline imza atan, onun roman, öykü ve çocuk kitaplarını yayımlayan Yalın Ses Yayınları sahibi Öztürk Tatar tarafından düzenlenen törende konuşan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci yazar Can Dündar, Ümit Kaftancıoğlu’nu selamladığı konuşmasında kendisinin de radyo mezunu olduğunu hatırlattı:

“Ona bir radyocu meslektaşı olarak da hayranlık duydum, TRT’de o dönem ağır baskılara direndiğini biliyorum, yazılarındaki, programlarındaki lezzeti biliyorum. Bugün bu kadar kör karanlıktaysak 80 baharında aydınlarımıza kıydıkları içindir. Kaftancıoğlu o kıyılan aydınlardan biridir. Hepimiz de onun sahip çıktığı, yaşattığı, yeşerttiği ümidi gelecek kuşaklara, yarınlara taşımak zorundayız.”

kaftan2

Zeynep Aliye, Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Enver Aysever, Ayşe Akaltun, Feyza Akbulut Öner, Hakan Cucunel’den oluşan seçici kurul adına dereceye giren ilk 10 öyküyü açıkladı.

Birincilik ödülü “Şemsettin Bey’in Yapmayı Planladığı Şeyler” adlı öyküsü ile Akın Çokuğurluel’e CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı tarafından sunuldu. Çokuğurluel konuşmasında, “Özellikle çocuklarımız için endişeli olduğumuz bu dönemde Ümit Kaftancıoğlu gibi ışığını günümüze kadar yaşatan ve sizler bizler gibi onun ışığını daha da fazla ileriye taşıyacak kişilerle bu umudumuz biraz daha artıyor” dedi.

İkincilik ödülü “Karganın Ayak Sesleri” adlı öyküsüyle yarışmaya yurtdışından katılan Mehmet Akif Duman’a iletilmek üzere Can Dündar tarafından Özer Ergül’e verildi. “Bir Gül Düştü Toprağa” adlı öyküsüyle üçüncülüğe değer görülen Zeliha Yazıcı Ergün, ödülünü CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun elinden aldı.

Ödül alan öykülerin “Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri-2016” başlığı altında Öztürk Tatar tarafından kitaplaştırıldığı duyuruldu.

Törende Kaftancıoğlu’nun derlediği aralarında “Evreşe Yolları”, “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar”ın da olduğu türküleri Mehtap Meral seslendirdi.

Anma ve ödül töreni Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu’nun teşekkür konuşmasıyla noktalandı.

Ali Naki Kaftancıoğu: ‘Evrimin motoru ezen ve ezilenin savaşıdır’

Ümit Kaftancıoğlu’nun ölümünün 36. yılında yanı başımızda olduğunuz için ailemiz adına teşekkür ederim. Babam yaşama anlam katmanın üretmek ve üleşmekten geçtiğini savunan düşüncenin bir temsilcisi idi. Mağaradan çıkan insanı uzayda yerleşke kurmaya kadar götüren evrimin motoru ezen ve ezilenin savaşıdır. Babam da “5 bin yıllık Eti evlerinde yaşayan, uşaktan, uşaklıktan daha kötü yaşatılan köylülere karşı bu benim özel bir vazifem” demişti yazdıkları için. Ezilenlerin safında yalın kılıç en ön safta savaştı. Yaşamı, yaşamından çok sevdiği çocukları, rahatlıkla elde edebileceği makam ve maddi kazançları onu bu yoldan çeviremedi. Bu nedenle sizler de en az benim kadar onun oğulları ve kızlarısınız.

Hep köylüleri başta olmak üzere fakir insanlara yardım etmeye çabaladı. Devlet dairelerinde işlerini görebilmek için gözünü budaktan sakınmadı. Yobazlığa karşı acımasız, haksızlığa karşı amansız oldu. Kafasındaki anbarın kapısını sonuna kadar açıp tüm Türkiye’ye Anadolu’nun kültür hazinelerini sundu. Yaşamındaki en önemli yer ve anlar hep köyü idi. Bu nedenle Ümit Kaftancıoğlu en az benim kadar sizlerin oğlu, çocuğudur.

Kiminizin babamla benden daha çok anısı var. Kiminiz onun adını yaşatmaya benden daha çok çabalıyor. Kiminiz edebiyatını benden daha çok biliyor, kiminiz türkülerini. Hepinizde, hepimizde,  sınıf savaşında ezilenlerin yanında olanlarda babamdan bir parça yaşıyor. Ben de bu anma etkinliğinde bizi yalnız bırakmayan konuklarımızda, sanatçılarımızda, siyasetçilerimizde babamın bir parça kokusunu alıyorum. Onunla eksik kalan sarılmalarımı sizlere sarılarak tamamlıyorum. Hepiniz sağ olun, var olun.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal