Kafka’nın kayıp elyazmaları, Kudüs’te bulundu

Kafka’nın kayıp elyazmaları, Kudüs’te bulundu

Franz Kafka’nın Avrupa’da kaybolan elyazmaları, Kudüs’te ortaya çıktı

Çek yazar Franz Kafka’nın kayıp elyazmalarını bir araya getirmek için 11 yıldır yürütülen “kafkaesk” soruşturma, İsrail’in Kudüs şehrinde son buldu. Kudüs’teki Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı açığa çıktı.

Medyascope’tan Fatima Çelik’in haberine göre, Kafka, 1920’lerdeki ölümünden sonra yok edilmesi şartıyla elyazmalarını yakın arkadaşı Max Brod’a emanet etti. Fakat bu isteği yerine getirmeyen Brod, Çekoslovakya’nın Nazilerce işgal edilmesinin ardından Tel Aviv’e kaçtı. 1968’te ölen Max Brod, sekreteri Esther Hoffe’ye bıraktığı bu elyazmalarının Kudüs İbrani Üniversitesi’ne, Tel Aviv’deki şehir kütüphanesine veya İsrail’deki ya da yurt dışındaki bir başka kuruluşa verilmesini istedi. Hoffe, Brod’un vasiyetini yerine getirmek yerine elyazmalarını sakladı.

Kafka’nın çizimlerinin yer aldığı bir de defter bulunuyor

Bu elyazmalarını bulmak için Almanya, İsviçre ve İsrail’deki banka kasalarında yürütülen “kafkaesk” soruşturma ise tam 11 yıldır sürüyordu. En sonunda İsrail Kudüs’te Milli Kütüphane’de bulunan belgelerin daha önce onlarca yıl İsviçre bankası UBS’nin Zürih’teki merkezinde saklandığı açığa çıktı.

Franz Kafka, dünya edebiyatının en önemli figürlerinden biri

Kafka’ya ait bu elyazmalarının içinde İbranice yazdığı bir defter, 1908’de bitirdiği “Taşrada Düğün Hazırlıkları” adlı öykünün üç farklı taslağı, yüzlerce kişisel mektubu ve bir çizim defteri bulunuyor.

Elyazmaları, kütüphanenin aldığı karar doğrultusunda çevrimiçi olarak yayımlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal