Kadınların tacizle suçladığı yazar Toptaş ‘farkında olmadan’ yaptıkları için özür diledi

Kadınların tacizle suçladığı yazar Toptaş ‘farkında olmadan’ yaptıkları için özür diledi

Yazar Pelin Buzluk’un da aralarında olduğu çok sayıda kadın, sosyal medyada yazar Hasan Ali Toptaş’ı tacizle suçladı. Toptaş, “Bilmeden farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” dedi.

Sosyal medyada “Leylâ” adlı bir kadının yazar Hasan Ali Toptaş’la ilgili yaptığı paylaşım sonrası 20’ye yakın kadın, Toptaş’ın kendilerini taciz ettiğini ifşa etti.

‘Gerçekten büyük bir hayal kırıklığı’

Leylâ adlı kullanıcı Toptaş’ın bir videosunu paylaşarak şunları yazdı: “Bu adamın heyecanla ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üzeri cis erkek edebiyatçı. Gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır kendisi.”

Bu paylaşımın altına 20’ye yakın kadın Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiğine ilişkin açıklama yaptı.

Buzluk: ‘Leylâ asla yalnız değilsiniz’

Yazar Pelin Buzluk da paylaşım yaparak şunları yazdı: “Benim de kendisiyle çok korkunç bir anım var. O zaman evliydim, eşime bile anlatamadım. Yıllar sonra güçlükle anneme anlatabildim. Sonraları bazı yazar arkadaşlarıma yine zorlanarak anlattım. Bir hafta sonra kendisiyle yan yana fotoğraf paylaşan oldu. Leyla asla yalnız değilsiniz.”

Tohumcu: ‘Toptaş yalnız değil, Bora Abdo var’

Buzluk’un yazdıklarına destek veren yazar Aslı Tohumcu da “Hasan Ali Toptaş da yalnız değil tabii. Bora Abdo var. Beni arkadaşımdan ayırıp taksime atlamasıyla gelişen bir olay. Ben de büyüdüm, kadınlarla sarmalandım iyice. Konuşabiliyorum. Herkes konuşsun. Bizim korkacak bir şeyimiz yok!” yazdı.

Yıldırım: ‘Aslı’nın, Pelin’in ve bütün kızkardeşlerimin yanındayım’

Yazar Nermin Yıldırım ise Tohumcu ve Buzluk’a desteğini açıklayarak şunları yazdı: “Bu olayı Aslı’dan çok önce dinlemiştim. Şimdi böyle açıktan konuşmaya karar vermenin onun ve hiçbir kadın için kolay olmadığını iyi biliyorum. Aslı’nın, Pelin’in ve bütün kızkardeşlerimin yanındayım. Asla yalnız değilsiniz, yalnız değiliz.”

Olanları Hürriyet’ten Ece Çelik’e anlatan Pelin Buzluk, “Leylâ isimli kullanıcının yazdıklarını görünce altına ‘Neden çamur atıyorsun, ne belli?’ gibi bir yorum gördüm. Sonra ‘onu yalnız bırakmamalıyım ben de başımdan geçeni anlatmalıyım’ diye düşündüm. Yaşadıklarımı yeniden hatırlamak travma tetikleyici oluyor” dedi. Buzluk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim başımdan geçenler 2011 yılında oldu. Cinsel tacizden de öte cinsel saldırı diyebileceğim bir olaydı. Benim için konuşması çok güç bir durum. Yaz aylarıydı, eski eşimle birlikte bizi yazı evine davet etmişti. Eşim gelmek istemedi ben tek başıma gittim. Yaz olduğu için bir elbise giymiştim. O davette bir fiziksel yönelimi ve zorlaması oldu.

Şoke olmuştum. Bir süre kendimi o evdeki banyoya kapattım ve kendisine ‘Özür dilerim ama ben istemiyorum’ dedim. Daha sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. ‘O zaman neden bu elbiseyi giydin?’ dedi ve beni geri kafalı olmakla suçladı. O gece o evden kurtulduktan sonra da hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişimi sürdürmek istedi. Kendini asla suçlu görmedi ‘Sen kimsin de beni istemiyorsun?’ gibi bir hali vardı. Eski eşimle de tanışıyordu.”

‘Susmayı sürdürsem kadınlara bunu yapmaya devam edecekti’

Dayanışmanın insanı iyileştirdiğini belirten Buzluk, “Bir kişi bana özelden Hasan Ali Toptaş’ın kendisini henüz 16 yaşındayken taciz ettiğini söyledi. Ben bu olayı en yakın arkadaşlarıma bile anlatamamıştım” dedi ve ekledi:

“Saklamak büyük bir yükmüş. Öğrenilmiş bir kadınlık var. Kendimizi suçluyoruz. O ise itibarına güvenerek bunu yapıyor. İşte bizim bu tip ifşalarla o itibarı yerle bir etmemiz gerekiyor. Susmayı sürdürürsem kadınlara bunu yapmaya devam edecekti, susmadım.”

‘Bir sürü erkek ifşa edilme korkusuyla bekliyor’

Buzluk’a destek veren Aslı Tohumcu, ayrıca kendisini taciz eden Bora Abdo’yu da ifşa etti.

Kadınların birbirinden güç aldığını kaydeden Tohumcu yaşadıklarını şöyle anlattı:

“46 yaşındayım ve tacize uğramış bir kadına, hele de bir meslektaşıma, sadece ‘yalnız değilsin’ diyerek destek vermek ağrıma gitti bugün. Zamanında Bavul’da anlattığımda kimselerin dönüp bakmadığı, başka yerlerini cımbızlayarak beni linç ettikleri yazımda, aslında isim vermeden ifşa ettiğim Bora Abdo’nun adını vererek, Pelin Buzluk’un Hasan Ali Toptaş ifşasından cesaret alarak yani, yalnız olmadığımızı göstermek istedim. Kadınlar birbirinden güç alarak konuşuyor, daha da konuşacaklar belli.

Çünkü bizim korkacak bir şeyimiz yok. Aksine, şu an bir sürü erkeğin bir köşede, sıra ne zaman bana gelecek diye ifşa edilme korkusuyla beklediğinden eminim. Bu tacizcileri de, onların sırtını sıvazlayanları da unutmayacağız.”

‘Yaşanıyor ve genellikle çoğu halının altına süpürülüyor’

Yazar Nermin Yıldırım ise şunları söyledi: “Bugün yazar Ayşe Düzkan’ın bir yazısını okudum, diyordu ki ‘Geçmişe dönük işlenmiş olan suçların o zaman değil şimdi konuşulmasının bir sebebi var. Çünkü kadınlar o dönemler böyle büyütüldüğü için hep kendilerini suçladılar’. Ben de bu sözlere katılıyorum. Bizler feminist öğretiyle birlikte artık bu suçların bize ait olmadığını biliyoruz ve bu konularda eskisinden daha cesuruz. Bu konuyla ilgili konuşan kadın arkadaşlarımın benden daha fazla söz hakkı olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma küçücük bir kız çocuğundan kocaman bir kadına kadar tüm kadınların bu konuda konuşmasının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Aslı başından geçen olayları bana daha önce anlatmıştı. Gerek edebiyat dünyasında gerek başka sektörlerde pek çok bu tip olay yaşanıyor ve genellikle çoğu halının altına süpürülüyor. Ben sosyal medyada sıklıkla görüş beyan eden biri değilim. Ama bir kadın ses yükselttiyse ona mutlaka destek olurum. Başına geleni konuşma cesareti bulan kadınlar öyle hızlı itibarsızlaştırılıp zorbalığa uğruyor ve yalancı muamelesi görüyor ki bunu öyle çok yaşadık ki artık biri ses çıkardığında koşup yanında durmak istiyoruz.”

Toptaş: ‘Yaraladığım tüm insanlardan özür diliyorum’

Sosyal medya hesabından özür açıklaması yayımlayan yazar Hasan Ali Toptaş ise “İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal