Kadınların ilham veren hikâyeleri, Beykoz Kundura’da

Kadınların ilham veren hikâyeleri, Beykoz Kundura’da

Beykoz Kundura Sinema, bu ay kadın hikâyelerine odaklanan sekiz belgeseli, Pazar Sinema Kulübü seçkisinden filmleri, “Sinemanın Kadın Öncüleri” panelini ve D​avid Lean imzalı “D​r. Zhivago”yu ağırlayacak.

Kundura Sinema’nın mart ayı programı açıklandı. Program kapsamında Uluslararası Berlin Film Festivali, BFI Londra Film Festivali, Uluslararası Hayfa Film Festivali ​ve U​luslararası Locarno Film Festivali dahil pek çok festivale konuk olmuş, ilham veren kadınların hikâyelerini anlatan filmler, özel belgesel seçkisi, 7​ -8 Mart tarihlerinde ​düzenlenecek olan “Sinemanın Kadın Öncüleri” başlıklı panel programı ve kısa film gösterimleri yapılacak.

Mart ayında çarpıcı kadın hikâyelerini konu alan sekiz belgesel gösterilecek. Programda C​allisto Mcnulty​’nin 1970’lerin Avrupa’sında feminist harekete odaklandığı 2018 yapımı ​“Delphine et Carole, Insoumuses” belgeseli, ​Elizabeth Sankey​’in 2019 yılında çektiği ilk belgeseli “Romantic Comedy”, ​Sung-A-Yoon’​un yurtdışında çalışmaya hazırlanan Filipinli kadınları anlattığı 2018 yapımı belgeseli “Overseas”, Gabriel Mascaro’​nun yedi Brezilyalı gençle aynı evi paylaşan hizmetçi kadınların hikâyesine odaklandığı 2012 yapımı “Housemaids”, Alina Rudnitskaya’​nın yaklaşık yedi yıl boyunca kayıt altına aldığı üç kadını anlatan “School of Seduction”, Viktor Nordenskiöld’ün Feminist politikalarıyla bilinen Margot Wallström’ü anlattığı 2018 yapımı belgeseli “The Feminister”, ​Julia Bünter​’in Mısırlı üç genç kadının hikâyesini anlattığı 2019 yapımı belgeseli “​Fiancées” ve ​Antonio Bigini ​ile Mariann Lewinsky’nin bir gezginin gözünden cinsiyet normlarını ve sömürgeciliği anlattığı 2015 yapımı “Ella Maillart: Double Journey” belgeseli yer alıyor.

‘Leon – The Professional’, Pazar Gecesi Sinema Kuşağı’nda

Kundura Sinema, Pazar Gecesi Sinema Kuşağı programında bu ayın konuğu olarak Luc Besson​’un 1994 yapımı “​Leon: The Professional” filmini ağırlayacak.

Filmde Mathilde adlı 12 yaşında bir kız ile Leon adlı bir katilin hikâyesi anlatılıyor.

Yönetmen S​arah Gavron,​ 2015 yapımı ​“Suffragette” filmi de mart ayı gösterim programı kapsamında izleyiciyle buluşacak. Victoria devri sonrasında İngiltere’de geçen filmde  kadınların oy hakkını savunan süfrajet hareketin anlatılıyor.

Özel gösterim bölümünde ‘Dr. Zhivago’

Kundura Sinema’nın H​ollywood Klasikleri Özel Gösterimi programında ise David Lean’in Nobel ödüllü Rus yazar B​oris Pasternak​’ın 1957’de yayımlanan aynı adlı romanından uyarladığı 1​965 yapımı “D​r. Zhivago” filmi gösterilecek.

O​mar Sharif​’in başrolde olduğu filmde devrimci Rusya’da siyasi manzaranın değişmesiyle ortaya çıkan siyasi ve toplumsal karışıklık anlatılıyor.

‘Sinemanın Kadın Öncüleri’ paneli

​Kundura Sinema, 7-8 Mart’ta “Sinemanın Kadın Öncüleri” başlık ücretsiz panel programına ve film gösterimlerine de ev sahipliği yapacak.

C​anan Balan, Aslı Davaz ve E​lif Rongen Kaynakçı​’nın katılımıyla ​gerçekleşecek olan panel programı, G​onca Varol’un piyanoda canlı müziği eşliğinde “F​alling Leaves” ve “Two Little Rangers” adlı sessiz orta metraj film gösterimleriyle başlayacak.

Programın ilk gününde E​lif Rongen Kaynakçı ​ve ​Canan Balan, sinemanın kadın öncülerini bulmanın, hayat hikâyelerini ortaya koymanın ve filmlerini ortaya çıkararak tarih yazımının seyrini değiştirmenin heyecanı ve zorlukları üzerine birikimlerini paylaşacak. Panelin devamında ise yönetmen ​Sidney Franklin​’in 1922 yapımı sessiz filmi “​East is West​”in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşecek.

Panelin ikinci günü de Aslı Davaz, Canan Balan ve Elif Rongen Kaynakçı’nın katılımıyla gerçekleşecek. ​Programın kapanışında yönetmenler Ivan Pravov v​e Olga Preobrazhenskaya​ tarafından 1927 yılında çekilen “​Ryaza’nın Kadınları”​ filmi gösterilecek.

Detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal