‘Kadınlar silah eğitimi alsın’ diyen Livaneli’den yeni açıklama: ‘Yargı yetmiyor’

‘Kadınlar silah eğitimi alsın’ diyen Livaneli’den yeni açıklama: ‘Yargı yetmiyor’

Sanatçı Zülfü Livaneli, Bayburt’ta Zehra Erdemir’in kendisini rahatsız eden bir erkek tarafından boğazı kesilerek öldürülmesine tepki gösterdi. Kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekerek “Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsat verilmeli” fikrini savunan Livaneli, hem destek, hem de tepkiyle karşılandı. Tepkilerin ardından yeni bir açıklama yapan Livaneli, “Yargı yetmiyor” dedi.

Bayburt’ta 12 Aralık Perşembe günü (dün) bir çocuk annesi Zehra Demir, kendisini bir süredir rahatsız eden R.Ç. tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Boğazı kesilen Demir, hayatını kaybetti.

Livaneli, Demir’in fotoğrafını Twitter hesabından paylaşarak, kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Livaneli, şunları yazdı:

“Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsat verilmeli. Üç-beş katil adayı temizlenirse ancak durur bu işler. Keşke Özgecan’da, Ceren’de, Emine’de, Şule’de ve benzerlerinde silah olsaydı. Katil erkekler geberseydi. İşte bu ülke hepimizi bu uç noktalara kadar getirdi.”

Tepkilerin ardından yeni açıklama: ‘Yargı yetmiyor’

Livaneli’nin açıklamaları birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından destek görürken, birçoğu tarafından da tepkiyle karşılandı. Tepkilerin ardından yeni bir açıklama yayımlayan Livaneli, şöyle yazdı:

“Bu cümle, durumun vahametine dikkat çekmek amacıyla şok etkisi  yaratmak için yazıldı. İsyan duygusu içinde. Bir çare önerin dostlar. Kadın öldürmeyi moda haline getirdiler. Yargı vs yetmiyor! Onca kadın öldürüldü. Ne toplumun ne de devletin tepkisi yeterli. Kadınlar ölüyor, kimse bir şey yapmıyor. Dayanılmıyor. ‘Dişi köpek kuyruk sallamazsa…’ gibi iğrenç sözleri üretmiş bir kültürde farkındalık yaratmak hiç kolay değil.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal