Kadınlar şiddeti konuşuyor: ‘Hegemonya’

Kadınlar şiddeti konuşuyor: ‘Hegemonya’

Kadına şiddete karşı dijital hak bilgilendirme çalışmaları yürüten kadinhaklari.org’un hazırladığı, Handan Uslu’nun yönettiği “Hegemonya” adlı belgesel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde yayımlanacak.

Eril şiddeti ve şiddet karşısında kadın tecrübesini ekrana taşıyan “Hegemonya”nın ilkgösterimi 25 Kasım Çarşamba günü saat 14.00’te platformun YouTube kanalında yapılacak. Gösterimin ardından film ekibinin katılacağı bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşi saat 14.45’te Zoom üzerinden çevrimiçi izlenebilecek.

Dokuz farklı kadının tanıklıkları eşliğinde şiddetin anlatıldığı belgeselde toplumun ve medyanın kadına yönelik şiddete olan katkısı ve etkisi sorgulanıyor.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı ile desteklediği belgeselin   prodüksiyon sorumluluğunu Berk Büyükakın, görüntü yönetmenliğini ise Barış Aygen üstleniyor. İlay Bal da şarkılarıyla belgesele katkı sunuyor.

Ayşe Ece Durmaz, Gül Erdoğmuş, Handan Uslu, İris Mozalar, Mahinur Aytaç, Merve Namlı, Nesibe Kırış ve Zeynep Reva’nın tanıklıklarının aktarıldığı belgesel, hak ve yaşam mücadelesinde kadını bekleyen hukuki ve psikolojik yolculuğun izini sürerken, kadınların iç muhasebelerinden dönüşümlerine, kurdukları duygusal ortaklıkların bu mücadelenin bir parçası olduğu mesajını iletiyor.

Şiddet gören kadınların arama motorlarında yaptıkları yardım çağrılarına internet ekosisteminde yarattıkları bir sistemle yanıt veren kadinhaklari.org’un kurucusu da olan Handan Uslu, belgesin hikâyesini şöyle anlattı:

“Türkiye’de duygusal ve ekonomik şiddetin adını çoğu zaman koyamıyoruz. Ana akım medyadan, filmlerden ya da televizyon dizilerinden bize sunulan romantizmin gerçek ve doğru olduğuna inandırılıyoruz. Böylece şiddetin okumasını yapmak da zorlaşıyor, destek imkânlarına ulaşmak da çoğu zaman mümkün olmuyor. Görünmeyen şiddeti nasıl adlandırırız, konuşuruz ve birbirimize daha kolay nasıl ulaşırız sorularından doğdu kadinhaklari.org; ‘Hegemonya’ da bu sorulara verdiğimiz yanıtlardan biri ve video aktivizm çalışmalarımızın da başlangıcı.”

3 binden fazla kadına ulaştı

2018’de Kadın Hakları Dijital Veri Platformu adıyla kurulan, Türkiye ve dünyadan kadın hakları aktivistlerinin çevrimiçi örgütlendiği kadinhaklari.org, yürüttüğü dijital hak iletişimi çalışmalarıyla bugüne dek 3 binden fazla şiddet görmüş kadına ulaştı.

Arama motorlarına şiddet gördüklerini yazarak yardım isteyen kadınlara yönlendirme ve bilgi desteği sağlayan platform; internet ekosistemini teknolojiyle iyileştirmenin yanı sıra şiddet verilerini izleme ve raporlama çalışmaları da yapıyor.

Handan Uslu hakkında:

Handan Uslu 1990’da İstanbul’da doğdu.

2012 yılında Koç Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinden çift anadal ile mezun oldu.

2010 yılında kurucularından olduğu ve Koç Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren KuGlobalAid topluluğuyla Bosna Hersek, Tunus ve Anadolu’da sürdürülebilir kalkınma projeleri geliştirdi.

ABD’de Georgetown Üniversitesi’nde İletişim, Kültür ve Teknoloji alanında yüksek lisans yaptı.

2014’te Washington Türk Amerikan Derneği’nin Yılın Genç Başarısı Ödülü’nü aldı ve Türk Amerikan Bilim İnsanları Derneği’nin yönetici direktörlüğünü yürüttü.

2017’de Google’dan gelen bir teklifle İrlanda’ya yerleşti ve şirketin Avrupa genel merkezinde yapay zekâ etiği, kullanıcı güvenliği ve dijital dolandırıcılık konulu projelerinde çalıştı.

2018’de, Türkiye’deki internet ekosistemi ve arama algoritmasındaki eksikleri fark ederek arkadaşlarıyla birlikte kadinhaklari.org’u kurdu.

Geçen yıl Türkiye’ye geri dönen ve çalışmalarını İstanbul’da yürüten Uslu, yeni belgesel projesinin hazırlıklarını sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal