Kadınlar ‘kadın üniversitesi istemiyor’

Kadınlar ‘kadın üniversitesi istemiyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatını verdiği kadın üniversitelerinin 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na eklenmesinin ardından kadınlar sosyal medyada eylem yaptı. #KadınÜniversitesiİstemiyoruz etiketiyle paylaşım yapan kadınlar, “Kadın üniversiteleri açmak isteyenlere soruyoruz; kadınları kamusal yaşamdan kopararak mı kadınların güvenliğini sağlayacaksınız?” diye tepki gösterdi.

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmî Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınların yoğun tepkisine neden olan “kadın üniversitesi” projesi de 2021 programında yer aldı.

Kadın üniversitesi, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda şu ifadelerle yer aldı:

‘Sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır’

“Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.”

Kadınlardan tepki

Projenin resmileşmesinin ardından kadınlar sosyal medyada #KadınÜniversitesiİstemiyoruz etiketiyle tepkilerini gösterdi. Paylaşımlardan bazıları şöyle:

Ne olmuştu?

Japonya’daki Mukogawa Kadın Üniversitesi, 27 Haziran 2019 Perşembe günü AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Fahri Doktora Unvanı verdi.

Erdoğan buradaki konuşmasında, “Japonya’da 800 üniversitenin 80 tanesi kadın üniversitesi. Bu bizler için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya bu noktada çok önemli bir örnek. Japonya’daki 80 kadın üniversitesini büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız” dedi.

Erdoğan, 3 Temmuz 2019’da Uluslararası öğrenciler mezuniyet töreninde konuştu ve YÖK’e kadın üniversitesi konusunda çalışma yapması gerektiğini belirtti. Erdoğan şunları söyledi:

“G20 zirvesinde gördüm, Japonya’daki 800 üniversitenin yüzde 10’u kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşuyor. YÖK başkanına hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye’de benzer bir adımı atmalı. Japonya’daki kızların oluşturduğu üniversite örneği ilginç. Lise yıllarında ülkemizde kız ve erkek liseleri vardı. Sonra karıştırdılar.”

Son olarak Erdoğan’ın talimatıyla kadın üniversitesi projesi 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer aldı. Karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal