Kadın Yazarlar Derneği: ‘Kadın beyanı esastır’

Kadın Yazarlar Derneği: ‘Kadın beyanı esastır’

Kadın Yazarlar Derneği (KYD), taciz olaylarına ilişkin açıklama yaparak, “Bundan sonra yapılması gereken ülkede her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve demokrasinin gerçekleşmesi için mücadelenin yükseltilmesidir” dedi.

Sosyal medyada, Hasan Ali Toptaş’ın cinsel tacizlerinin ortaya çıkmasının ardından tepkiler sürüyor. Kadın Yazarlar Derneği de açıklama yaparak, “Bundan sonra yapılması gereken ülkede her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve demokrasinin gerçekleşmesi için mücadelenin yükseltilmesidir” dedi.

“Kadınların yüzlerce yıl adeta haykırdıkları cinsel ayrımcılığın, eşitsizliğin, uğradıkları şiddetin, hak ihlallerinin görmezden gelindiği bir gerçek. ‘Me too’ hareketi, ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesi, kadınların hak arama mücadelesinde önemli bir görevi üstleniyor” diyerek sözlerine başlayan Kadın Yazarlar Derneği, kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzün, kadının eve kapatılmasının ardında eril düşünce sisteminin yattığını hatırlattı.

‘Yapılması gereken her alanda mücadelenin yükseltilmesi’

KYD, “Kadınların cinsel tacizi ifşa etmesi, bir kadına yapılmış tacizden kaynaklanamaz diye düşünüyor ve ardında başka nedenler olduğunu ima ediyor. Ve daha üst bir akıl arıyor yaşadığı bu durumu anlayabilmek için. Aslında yaptığının, söylediği her sözün, kendi eril bakış açısını yansıttığını fark etmiyor bile” diye tepki gösterdi.

Bugün Pelin Buzluk’un, Aslı Tohumcu’nun başlattığı çığlığın, kadınların içindeki haykırışıyla büyüdüğünü ve “Me too” hareketini güçlendirdiğini söyleyen KYD, son olarak şunları kaydetti: “Bundan sonra yapılması gereken ülkede her alanda büyük bir değişim, dönüşüm ve demokrasinin gerçekleşmesi için mücadelenin yükseltilmesidir. Erkeklerin sarındıkları eril konforlarla süsleyip bezedikleri o erk alanlarıyla nasıl yüzleşeceklerini zaman gösterecek. Bakalım sadece cinsiyetlerinden ötürü kendilerine sunulan eril üstünlük alanlarından vazgeçip kaçı özgürleşmeyi deneyecek. Unutulmamalıdır ki, kadınların özgür olmadığı bir ülkede erkekler de özgür olamaz.”

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal