Kadıköy Theatron kapandı

Kadıköy Theatron kapandı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde faaliyet gösteren Kadıköy Theatron, pandemi sürecinde yaşadığı gelir kaybı nedeniyle perdelerini kapattı. Oyuncu, yönetmen ve yazarların da aralarında olduğu birçok kişi karara tepki gösterdi.

Yaklaşık altı yıldır faaliyet gösteren Kadıköy Theatron’un sosyal medyadan yayımladığı açıklamada, pandemi dönemin kapanan tiyatrolardan biri olduğu vurgulandı. Açıklama “Oyunlarımızı bir şekilde oynamaya devam etmek ümidiyle… Esen kalın” notuyla paylaşıldı.

Kadıköy Theatron’un kapanma haberinin ardından oyuncu, yönetmen ve yazarların da aralarında olduğu çok sayıda kişi, sosyal medyada tepkisini dile getirdi.

‘Kadıköy sahnelerini kaybedemez’

Paylaşımlardan bazıları şöyle:

KOMA Sahnesi kurucularından Ilgın Sönmez: “Theatron oyuncuları çıkmaza girdi ve devam edemeyeceklerini açıkladılar. Yorgun ve madden ‘fazla’ borçlular. Alternatif tiyatro sahnesine dönüştürdükleri mekandan çıktılar. Başka sahnelerde oynayacaklar. Tamam. Mekana ne olacak? Kadıköy, sahnelerini kaybedemez.@kadikoybelediye.

“Theatron’un acısı içime oturdu. Aslına bakarsanız haftalardır hissediyorum bu ağırlığı. Sonra neredeyse çocukluk arkadaşım olan ünlü bir oyuncunun tiyatro sahipleriyle ilgili ısrarcı+provokatif imalarına rastladım. Tahsil, deneyim insanı bir sanatın uzmanı yapamıyor, yazık.”

Moda Sahnesi kurucularından Kemal Aydoğan: “Göz göre göre geldi bu kapanma haberi. 13 aydır bunu zikrediyoruz yüksek sesle. Özel tiyatroların ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyacı var diyoruz devlete, belediyelere. İkisi de “olması gerekene” dair kılını kıpırdatmadı. İkisi de bu sonuçtan sorumlu. Ve tabi ki bizler de… Biz özel tiyatrocuların sorumluluğunu da unutmayalım. Bizler de müzakere masalarında bu işin çözüleceğini sandık. 13 aydır devletle sonuç alınamayan toplantılara fazla bel bağladık. Hiçbir belediyeyi deşifre etmedik. Belediye binasını işgal etmedik. Usluluğumuz göz doldurdu.

“Tiyatroları, özel tiyatroları bizim dükkanımız sanıyorlar. Tiyatroyu dükkan sanıyorlar. Bu sanma da tabi ki tiyatrocuların da payı var. Ancak böyle bir tehlikeyi görmek ve onu sanatın, kamusal sanatın alanına çekmek “kamu yönetiminin” temel işi. Ödenekli tiyatrolar dışında kalan özel tiyatrolara “kamu varlığı” muamelesi yapılmıyor. Özel tiyatroların hepsini “ticarethane” olarak değerlendiriyor. Bu bakışın yıkılması gerekir.”

Yazar Gaye Boralıoğlu:  “Çok yazık… küçücük tiyatroyu yaşatamayan ‘koca’ devlet! Hiç olmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi destek olamaz mıydı?”

Oyuncu Bülent Emrah Parlak:”Politik Tiyatro konusu açıldığında paslı, eski, köhnemiş ‘art’ muamelesi yapıp sarsıcı her eleştiriyi ‘parmağım gözüne’ yapıyor diye kalitesizleştirmeye çalışanlar bu günleri anlatırken o parmağın GERÇEKTEN iki gözü de oyduğunu unutmasınlar. Tiyatroların kapanması POLİTİKTİR.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal