Kadıköy Belediyesi’nden ‘Necatigil 100 Yaşında’ etkinliği

Kadıköy Belediyesi’nden ‘Necatigil 100 Yaşında’ etkinliği

16 Nisan 1919’da doğan ve 63 yaşındayken kaybettiğimiz Behçet Necatigil’i anma etkinlikleri sürüyor. Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği “Behçet Necatigil 100 Yaşında” etkinliği, bu cumartesi günü gerçekleşecek.

Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın, Kabataş Lisesi’nden öğrencisi ve sonraki yıllardan arkadaşlığını paylaştığı Hilmi Yavuz ve edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan’ın katılacağı etkinlik, ücretsiz olarak gerçekleşecek. Sarısayın, daha önce babasını şu sözlere anlatmıştı:

Sıcaktan bunaldığımız yaz geceleri biraz olsun serinleyebilmek için deniz kenarındaki çay bahçesine veya yazlık sinemaya giderdik. Bazı filmlerde ağlayışlarını anımsıyorum babamın, ya da komik filme kendini kaptırıp çocuklaşarak “Ayşe, bak” diye beni dürtüp kahkahalarla gülüşünü. Dönüşte yollarda durup sigara paketlerine bir şeyler karaladığını, ya da evlerden birinden yükselen bir şarkının sözünü diline dolayıp yol boyu mırıldandığını, bu sözün çağrışımıyla gözlerinin daldığını. Onun bu aşırı duygusallıklarını yakaladığımızı sezdiğinde hemen değiştiğini, kabuğuna çekildiğini anımsıyorum. Ve evde çok sık söylediği şu mısraı: “Susanlara hiçbir şey sormayınız!”

Ücretsiz olarak gerçekleşen “Behçet Necatigil 100 Yaşında” etkinliği, 14 Mayıs cumartesi günü saat 14.00’da Şehremaneti Tarih ve Edebiyat Kütüphanesi’nde düzenlenecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal