‘Joker’de şarkı tartışması: Hapisteki tacizciye servet kazandıracak

‘Joker’de şarkı tartışması: Hapisteki tacizciye servet kazandıracak

İzlenme rekorları kıran “Joker” filmi şiddet sahnelerinden sonra müziğiyle de gündemde. Filmde, taciz suçundan hapiste olan Gary Glitter’a ait “Rock and Roll Part 2” şarkısının kullanılması tartışmaları alevlendirdi. Pedofili suçlusu Glitter’in “Joker” sayesinde hatırı sayılır bir servet elde edecek olması filme karşı tepkileri çoğalttı.

Dünyanın en sevilen kötü karakterlerinden olan Batman’in düşmanı Joker’e odaklanan film, geçen hafta gösterime girdi. Film ilk haftasında dünya çapında 234 milyon dolarlık rekor hasılat yaptı. Ancak filmin izleyicileri bir sahnedeki skandalı ortaya çıkardı.

Joaquin Phoenix’in başrolünü üstlendiği “Joker” filmi, suç ve suçluyu övdüğü iddiasıyla eleştirilerin hedefinde.

Filmin en çarpıcı sahnelerinden biri olan Joker’in merdivenden dans ederek inip gerçek bir kötüye dönüştüğü bölümde yaklaşık iki dakika boyunca İngiliz şarkıcı Gary Glitter’a ait 1972’de hit olan “Rock and Roll Part 2” şarkısı kullanıldı.

Ancak bahsi geçen şarkıcı, azılı bir çocuk tacizcisi ve hapiste yatıyor. Glitter’in şarkısının filmde kullanılması karşılığında büyük miktarda ödeme aldığı da ortaya çıktı. Üstelik Glitter, yasalara uygun olarak gişe, DVD ve film müziği satışlarından da telif alacak. Böylece Glitter, 2015’te çocuk tacizinden girdiği hapisten çıktığında “Joker” sayesinde hatırı sayılır bir servet elde etmiş olacak.

Glitter’ın, rock grubu Oasis’in ikinci albümlerinde kullandığı “Hello” şarkısından şimdiye kadar 1.2 milyon dolardan fazla telif kazandığı biliniyor. Halen şarkı her çalındığında Glitter da kazanmaya devam ediyor. Bu örneği gösteren izleyiciler, “Utanç verici” olarak tanımladıkları şarkının kaldırılması için yapımcı şirkete çağrı yaptı.

İngiliz şarkıcı Gary Glitter, 1970’ler ve 1980’lere glam rock şarkılarıyla damga vurmuştu. Ancak cinsel taciz ve tecavüz suçlarına karışınca tüm saygınlığını yitirdi. Glitter, ilk cezasını 1999’da çocuk istismarı fotoğrafları arşivi ortaya çıkınca almıştı. Kamboçya’ya kaçmıştı. 2002’de çocuk tacizi suçlamaları sonrası Kamboçya’dan kovulmuş, Vietnam’a yerleşmişti.

Ancak suçlarına burada da devam etmişti. Mart 2006’da Vietnam’da tutuklanmış, 2008’de İngiltere’ye iade edilmişti. İngiltere’de 1970 ve 80’lerde işlediği belirlenen tecavüze teşebbüs ve 13 yaşından küçük bir çocuğa istismar suçlarından 2015’te yargılanmış, 16 yıl hapis almıştı.

‘Joker’ nasıl etkilenecek?

Son yıllarda taciz suçlamaları, sanat dünyasının dev isimlerini sarstı. Yapım şirketleri, dinleyiciler ve seyirciler de tacizle suçlanan ünlü isimleri ‘cezalandırdı’.

Dizi iptal edildi

“House of Cards”ın yıldızı Kevin Spacey hakkında 26 yaşındayken 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiası ortaya atıldıktan sonra Netflix, diziyi iptal ettiğini duyurdu. Ardından dizi Kevin Spacey olmadan altıncı sezonuyla yoluna devam etti.

İşten çıkarıldı, iflas etti

Hollywood’un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein 75 kadın tarafından cinsel taciz ve cinsel saldırı ile suçlandıktan sonra Weinstein’ın kurucusu ve ortağı olduğu Weinstein Co şirketi kendisini işten çıkardı ve iflasını ilan etti.

Şarkılarına boykot uygulandı

Michael Jackson hakkındaki çocuk istismarı iddialarını bir kez daha gündeme taşıyan “Leaving Neverland” (Neverland’i Terk Etmek) adlı belgeselin yayımlanmasından sonra çok sayıda radyo istasyonu, Jackson’ın şarkılarını çalmama kararı aldı, hayranları şarkılarını sildiklerini açıkladı ve bazı yerlerde insanların Jackson’ın şarkılarını çalan mekânları terk ederek tepki gösterdikleri yönünde haberler geldi.

Dünyada ekim izlenme rekorlarını altüst eden “Joker”in ise şarkı polemiğinden nasıl etkileneceği merak ediliyor.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal