‘Joker’, dünya çapındaki protestolarda yeni bir akım başlattı

‘Joker’, dünya çapındaki protestolarda yeni bir akım başlattı

“Joker” filmi son dönemde daha çok gişe performansı ve kırdığı rekorlarla konuşulsa da dünya çapındaki protestolarda yarattığı akımla da gündemde.

“Joker”, gişe performansıyla son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. R-Rated filmler arasında tüm zamanların en yüksek hasılatına ulaşan film, şimdi de protestoların vazgeçilmezi haline geldi. Dünya çapında protestocuların yüzlerini Joker gibi boyamaları veya popüler karakterin maskesini takmaları tartışmaların fitilini ateşledi.

Lübnan’da yükselen siyasi ayaklanmalar protestoları beraberinde getirdi ve bu gösterilerde yüzlerini Joker karakteri gibi boyayanlar göze çarpıyordu. Diğer yandan karakterin maskesini mücadelelerinde sembol olarak benimseyenler de vardı. Hong Kong’da Çin hükümetine karşı yapılan protestolarda ve Şili’deki gösterilerde takılan maskeler öne çıktı.

Protestolarda Joker karakterinin sözlerinin ve gerçek hayata yansıyan fiziksel varlığının arttığına dikkat çekiliyor. Todd Phillips’in “Joker” filminin çağrıcı gücü olduğu ve siyasi sistemi protesto etme biçiminin kullanılmaya başlandığı konuşuluyor. Ayrıca Çin’in siyasi gerilimler nedeniyle filmin gösterimini durdurduğu da iddia ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra filme, dünyadaki sayısız kültürün altında yatan bazı gerçeklere kanalize olan bir tür sanat olarak bakanlar da var. Amerika’da bir kesim, filmi ülkedeki akıl hastalığı tedavisinin bazı yönlerini sorguladığı için övüyor.

Pek çok kişi “Joker”in Amerika’da da şiddeti tetikleyeceğini düşünüyordu, ancak bu gerçekleşmedi. Film için ortaya atılan söylemler dikkat çekici olsa da herhangi bir saldırı gerçekleşmedi.

“Joker” şimdilik daha çok gişe performansıyla öne çıkıyor, rekorlar kırmaya devam ediyor ve hâlâ gösterimde kalmayı sürdürüyor.

Yaklaşan diğer DC filmleri arasında 7 Şubat 2020’de gösterime girecek olan “Birds of Prey”, 5 Haziran 2020’de gelecek olan “Wonder Woman 1984” ve 25 Haziran 2021’de seyirciyle buluşacak olan “Batman” gibi yapımlar yer alıyor.

 

Kaynak: Webtekno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal