John Berger’den direnen Filistinlilere mektup

John Berger’den direnen Filistinlilere mektup

2006 yılında Filistinlilerle dayanışma için İsrail’i boykot ettiğini açıklayan 88 yaşındaki ünlü yazar John Berger, Ramallah sınırındaki direnişçilere bir mektup gönderdi. John Berger mektubunda şunları yazdı:

Beethoven’ın 5. Piyano Konçertosu, bizi neredeyse sınırları olmayan bir mutluluğa davet ediyor; tam da bu sebeple, bu mutluluğu ne o ne de biz ele geçiremiyoruz. Konçertoya ‘İmparator’ lakabı takılmıştır. Bizi, mutluluğun aşamadığımız ufkuna taşır. 

Bunu bugün Ramallah’ın girişindeki Beth El kontrol noktasında gösteri yapan öğrencilere gönderiyorum. Onlar da, hayatlarında asla tanıyamayacakları bir mutluluğun tasavvurundan ilham alıyorlar. Bu konçertoyu, vatanlarını işgal eden ve sömürgeleştiren İsrail’e karşı mücadelelerinde bir silah olarak kullanmaları için gönderiyorum. Beethoven, siyaseti son derece önemsediğini kabul eder. 3. Senfoni, Eroica, Napolyon zorbaya dönüşmeden önce hâlâ bir özgürlük savaşçısıyken ondan esinlenerek yazılmıştır. Hadi bir günlüğüne İmparator’un ismini değiştirelim: 5. Piyano Konçertosu, İntifada.

Ekim başından beri süren protestolar esnasında 17’si sivil eylemler yaparken olmak üzere toplam 44 Filistinli, 8 İsrailli yaşamını kaybetti. Protestolar “Üçüncü İntifada” olarak tanımlanıyor ve İsrail her geçen gün daha sert önlemler alıyor. 

 

Kaynak: Versobooks

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal