Joan Miró sergisi erişime açıldı: ‘Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’

Joan Miró sergisi erişime açıldı: ‘Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabacı Müzesi (SSM), Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun olgunluk dönemi eserlerinden oluşan “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisini çevrimiçi erişime açtı.

20’nci yüzyılın çok yönlü, çığır açan sanatçısı Miró’nun eserleri, Barselona’daki Fundació Joan Miró (Joan Miró Vakfı), Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Fundació Pilar i Joan Miró (Pilar ve Joan Miró Vakfı) işbirliğiyle 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihlerinde SSM’de sergilenmişti.

“Gündoğumu”, Joan Miró, 1959

Sergi, Akdeniz coğrafyası ve insanından ilham alan Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşarak, resim, baskı, heykel ve seramik dahil 125 eserinden oluşuyor. Sergide sanatçının assemblage tekniğiyle bir araya getirdiği heykellerinin tüm aşamaları model ve çizimlerle beraber yer alıyor. Halı, dokuma ve şiir kitapları gibi sanatçının farklı tekniklerdeki çalışmaları da sergi kapsamında ziyaretçiyle buluşuyor.

“Mağara Kuşları II”, Joan Miró, 1970

Ayrıca Miró’nun sanatını çocuklara tanıtmayı amaçlayan ve sergiyle bağlantılı olarak hazırlanan çocuk kitabı “Ben Miró” da erişime açıldı.

Sergiye SSM’nin internet sitesinden ve YouTube kanalından ulaşılabilir.

“Ayın Gözü”, Joan Miró, 1975

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal