Jeanne d’Arc’ın yüzüğü, Fransa ve İngiltere’nin arasını açtı

Jeanne d’Arc’ın yüzüğü, Fransa ve İngiltere’nin arasını açtı

Ortaçağ savaş kahramanı Jeanne d’Arc’a ait bir yüzük, Fransa ve Britanya’nın birbirine düşmesine neden olabilir. Yüzük geçtiğimiz ay, Londra’daki TimeLine Auctions isimli müzayede evi tarafından yaklaşık 300.000 sterline (1.230.510 TL) satılmasıyla birlikte, ihracatının yasal olup olmadığına yönelik tartışmalar başladı. Şayet herhangi bir ruhsatı yoksa, Britanyalı yetkililerin yüzüğün geri iadesini istemesi çok muhtemel.

Yüzüğü satın alan Puy du Fou eğlence parkının sözcüsü Gaëtan Favreau, yüzüğün şu anda Fransa’da bulunduğunu ve muhtemelen ihracat ruhsatı olduğunu söylüyor. Yüzüğün Fransa’da olduğunu gizlemeye dair herhangi bir çabaları olmadığını (hatta açılış için davetiyeler bile hazırlanmış) ve yüzüğün Fransa’ya yasal olarak geldiğine inandıklarını belirtiyor.  

Ancak resmi kılavuza göre, ulusal öneme sahip nesnelerin (Britanya tarihiyle yakından bağlantılı olanlar da dahil) ruhsat alması için “28 iş günü” gerekiyor. Ederi 39.219 sterlinden fazla olan ve 50 yıldan uzun bir süredir ülkede saklanan antikalar için ruhsat gerekli.

Yüzük, 26 Şubat günü 10.000-14.000 arası bir fiyatla satışa çıkarıldı. Müzayedede büyük bir rekabet yaşandı ve sonuçta yüzük 297.600 sterline satıldı. Yüzüğü satın alan Puy du Fou, batı Fransa’da tarihi temalı bir park.

Gümüş yüzük, 1400 yılında Fransa’da imal edildi ve ailesi tarafından ilk komünyonunda adak olarak Jeanne d’Arc’a hediye edildi. Jeanne d’Arc, Fransa ve İngiltere arasındaki Yüz Yıl Savaşı’nda Fransa tarafının en büyük ilham kaynaklarından biridir. Jeanne d’Arc 19 yaşındayken, İngiliz yanlısı bir rahip tarafından, erkek kıyafetleri giyen bir kâfir olduğu gerekçesiyle kazığa bağlanarak yakılmış, el konulan yüzüğe de savaş ganimeti olarak el konulmuştur.

Dolayısıyla yüzük, yaklaşık 600 yıldır Britanya’da. Bu da yüzüğün Fransa’ya ihraç edilmesi için kesinlikle ruhsata ihtiyacı var ki, görünürde böyle bir ruhsat yok. Britanyalı yetkililerin konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal