Jane Campion’ın kısa filmleri, 16. Akbank Kısa Film Festivali’nde

Jane Campion’ın kısa filmleri, 16. Akbank Kısa Film Festivali’nde

Bu yıl 16-26 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 16. Akbank Kısa Film Festivali, 40 ülkeden 109 kısa ve üç uzun metraj filmi ağırlayacak. Festivalde Yunan Yeni Dalgası’nın önemli temsilcilerinden Yorgos Lanthimos’un da bir kısa filmi gösterilecek.

Festivale bu yıl 74 ülkeden toplam 2 bin 217 kısa filmle başvuru yapıldı.

40 ülkeden 109 kısa ve üç uzun metraj filmin gösterileceği festival kapsamında Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli film festivallere konuk olmuş birçok film de izleyiciyle buluşacak.

Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinden oluşan festivalde Jane Campion imzalı kısa filmlerin gösterileceği ve Güney Kore yapımı kısa filmlerden oluşan özel bölümler de yer alıyor.

Coşkun, Çevik, Gagic

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, festivale, Deneyimler bölümünün konuğu olarak katılacak. Coşkun’un ilk uzun metraj filmi “Uzak İhtimal”in izleyiciyle buluşacağı festivalde yönetmenin ilk yıllarına ait çalışmaları da gösterilecek. Ayrıca bir de söyleşi yapılacak.

Kısadan Uzuna başlıklı bölümde bu yıl yönetmen Burak Çevik olacak. Çevik’in ilk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” ve kısa filmleri festival kapsamında gösterilecek. Ayrıca yönetmenle söyleşi de yapılacak.

Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Slovenya’dan Siniša Gacic. Yönetmen, “Daughter of Camorra” filmi ve ardındaki çalışma prensipleri üzerine konuşacak.

Senaryo atölyesi

Festivalin Forum bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışması yer alıyor. Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek.

Ayrıca, yazar ve yönetmen Melik Saraçoğlu bir senaryo atölyesi düzenleyecek.

Öykü Karayel, Tamer Levent, Can Evrenol gibi sinema dünyasından deneyimli isimler,  atölye-söyleşi programlarıyla festivalde olacak.

Yarışmalar sonucunda ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından gelenekselleşen “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında 30 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’nin 22 ilinde 40 üniversitede gösterim turuna çıkacak.

16.03.2020 Pazartesi

11.00 Perspektif ( A )

A1 “Amalgama” – 12’53’’
A2 “Moth” – 16’54”
A3 “Rea” – 22’50”
A4 “When You Grow Up” – 21’14’’

13.00 Festival Kısaları ( A )

A1 “Kelebek Adam” – 6′
A2 “Orada” – 17′
A3 “Siyah Güneş” – 20′
A4 “Teselli” – 17′
A5 “İyi Yemek Öldürür” – 15′

16.00 Deneyimler ( A )

A1 “Uzak İhtimal” – 93′

18.30 Söyleşi – Edebiyat ve Sinema: Cem Erciyes, Şenay Aydemir

20.30 Dünyadan Kısalar ( A )

A1 “Butterflies” – 8′
A2 “Party Day” – 17′
A3 “She Runs” – 18′
A4 “Daughter” – 15′

17.03.2020 Salı

11.00 Perspektif ( B )

B5 “The Treatment” – 9’
B6 “Funfair” – 15′
B7 “Arthur King – Changing Landscapes (Wauters Farm)” – 19’15’’
B8 “In the Hut of Mr. van den Brink” – 15′
B9 “Entropia” – 10′

13.00 Festival Kısaları ( B )

B6 “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” – 14′
B7 “Servis” – 14’
B8 “Dede” – 17’
B9 “Günlerin Ardından” – 15′
B10 “Topaç” – 15′

15.00 Atölye – Aleyna Seymen – Foley Atölyesi (Akbank Sanat 3.Kat)

16.00 Kısadan Uzuna ( A )

A1 “Beklerken” – 8′
A2 “Sekiz Haziran” – 8′
A3 “Tuzdan Kaide” – 70′

18.30 Söyleşi – Kısadan Uzuna: Burak Çevik

20.30 Dünyadan Kısalar ( B )

B5 “And Then the Bear” – 14′
B6 “All Cats Are Grey in the Dark” – 18’
B7 “November 1st” – 25’

18.03.2020 Çarşamba

11.00 Perspektif ( C )

C10 “The Little Soul” – 9′
C11 “Milk” – 12’29’’
C12 “I’ll end up in jail” – 23′
C13 “The Dishwasher” – 12’34”
C14 “The Golden Legend” – 11’05’’

13.00 Festival Kısaları ( C )

C11 “Aries” – 14’
C12 “Avarya” – 19’
C13 “G.K” – 20’
C14 “Tor” – 20′

15.00 Atölye – Can Evrenol, Orkun Göntem – Gelişen Video Teknolojileri ve Yeni Olanaklar (Akbank Sanat 3. Kat)

16.00 Deneyimler ( B )

18.30 Söyleşi – Deneyimler: Mahmut Fazıl Coşkun

20.30 Dünyadan Kısalar ( D )

D11 “Monster God” – 10’
D12 “Inner Self” – 15′
D13 “Superheroes without Superpower” – 13′
D14 “Life Between the Exit Signs” – 18’

19.03.2020 Perşembe

11.00 Perspektif ( D )

D15 “No body” – 4′
D16 “Fun Factory” – 12′
D17 “Journey through a body” – 32′
D18 “Complex Subject” – 26′

13.00 Perspektif ( E )

E19 “Monolog” – 3′
E20 “Jeremiah” – 10’
E21 “Geleceğimizi İstiyoruz” – 13′
E22 “Restart” – 20′
E23 “Habitat” – 14′

16.00 Dünyadan Kısalar ( C )

C8 “Anna” – 15′
C9 “Favourites” – 18′
C10 “Ward’s Henna Party” – 22′

18.30 Söyleşi – Oyunculuk Üzerine: Öykü Karayel

20.30 Deneyimler ( A )

A1 “Uzak İhtimal” – 93′

20.03.2020 Cuma

11.00 Perspektif ( F )

F24 “Telve” – 4’
F25 “Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You” – 9’
F26 “Danger Blasting Keep Away!” – 18’
F27 “Moth” – 13′
F28 “Acil Çırak Aranıyor” – 15′
F29 “Jacques’ Rampage or When Do We Lose Our Self-confidence?” – 8′

13.00 Perspektif ( G )

G30 “Solar Plexus” – 9’
G31 “Blessed Land” – 19’
G32 “Matches” – 12′
G33 “Dünya Tutuluyor” – 20′
G34 “Gramafon Kafa” – 4′

15.00 Atölye – Senaryo Atölyesi – Melik Saraçoğlu (Akbank Sanat 3. Kat)

16.00 Belgesel Sinema ( A )

A1 “Daughter of Camorra” – 79′

18.30 Söyleşi  – Belgesel Sinema: Siniša Gacic

20.30 Özel Gösterim ( A )

A1 “Passionless Moments” – 12′
A2 “Peel” – 9′
A3 “After Hours” – 25′

21.03.2020 Cumartesi

11.00 Perspektif ( H )

H35 “Gamsız Apartmanı” – 10′
H36 “Stay Awake, be Ready” – 14′
H37 “The Tough” – 14′
H38 “21xoxo” – 10′
H39 “Yaylacı” – 22′

13.00 Perspektif ( I )

I40 “Nimic” – 11′
I41 “Adam” – 20′
I42 “The Trap” – 20′
I43 “Sticker” – 18′

15.00 Atölye – Tamer Levent – Oyunculuk Atölyesi (Akbank Sanat 3. Kat)

16.00 Dünyadan Kısalar ( A )

A1 “Butterflies” – 8′
A2 “Party Day” – 17′
A3 “She Runs” – 18′
A4 “Daughter” – 15′

18.30 Söyleşi  – Jane Campion Sineması: Burcu Aykar

20.30 Dünyadan Kısalar ( C )

C8 “Anna” – 15′
C9 “Favourites” – 18′
C10 “Ward’s Henna Party” – 22′

22.03.2020 Pazar

11.00 Özel Gösterim ( B )

B4 “Joan” – 8’
B5 “Reonghee” – 15′
B6 “Sand” – 18′
B7 “Girdap” – 5′
B8 “Dijital Pizza” – 5’
B9 “Nasıl Bilirdiniz” – 3′
B10 “Parti” – 3′

13.00 Perspektif ( J )

J44 “Rewild” – 4′
J45 “Mr. Mare” – 19′
J46 “Tavşan” – 15′
J47 “Romance for French Horn” – 15′
J48 “Kömür” – 11′

16.00 Dünyadan Kısalar ( B )

B5 “And Then the Bear” – 14′
B6 “All Cats Are Grey in the Dark” – 18’
B7 “November 1st” – 25’

18.30 Söyleşi – Söz Yönetmenlerin (Enis Manaz, Zeynep Köprülü, Sercan Erdoğan, Umut Evirgen)

20.30 Festival Kısaları ( A )

A1 “Kelebek Adam” – 6′
A2 “Orada” – 17′
A3 “Siyah Güneş” – 20′
A4 “Teselli” – 17′
A5 “İyi Yemek Öldürür” – 15′

24.03.2020 Salı

11.00 Perspektif ( K )

K49 “Kingdom” – 6′
K50 “Lekesiz” – 13′
K51 “Uçan Balık” – 21′
K52 “Cover” – 15’15’’
K53 “Serial Paralels” – 9′

13.00 Perspektif ( L )

L54 “Kids” – 9’
L55 “Hunger” – 2′
L56 “All The Fires the Fire” – 25′
L57 “Mavi Otel” – 32′

15.30 Atölye – Cansu Boğuşlu – Görüntü Yönetmenliği Atölyesi (Akbank Sanat 3. Kat)

16.00 Perspektif ( M )

M58 “Donut Paradise” – 5’
M59 “The Chef” – 20’
M60 “Intermission Expedition” – 9’
M61 “Soukoon” – 14’
M62 “İkame” – 13′
M63 “Splash” – 9′

18.30 Söyleşi  – Söz Yönetmenlerin (Kasım Ördek, Ramazan Kılıç, Ahmet Keçili, Ferit Karol, Yeter Keser)

20.30 Festival Kısaları ( B )

B6 “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” – 14′
B7 “Servis” – 14’
B8 “Dede” – 17’
B9 “Günlerin Ardından” – 15′
B10 “Topaç” – 15′

25.03.2020 Çarşamba

11.00 Perspektif ( N )

N64 “Why Slugs Have No Legs” – 11’
N65 “Aylin” – 20’
N66 “Community Gardens” – 15′
N67 “The Diver” – 12′
N68 “Deep Roots” – 15′

13.00 Perspektif ( I )

I40 “Nimic” – 11′
I41 “Adam” – 20′
I42 “The Trap” – 12’07”
I43 “Sticker” – 18′

16.00 Dünyadan Kısalar ( D )

D11 “Monster God” – 10’
D12 “Inner Self” – 15′
D13 “Superheroes without Superpower” – 13′
D14 “Life Between the Exit Signs” – 18’

18.30 Söyleşi – Söz Yönetmenlerin (Dila Bulut, Gökalp Gönen, İnan Erbil, Ragıp Türk)

20.30 Festival Kısaları ( C )

C11 “Aries” – 14’
C12 “Avarya” – 19’
C13 “G.K” – 20’
C14 “Tor” – 20′

26.03.2020 Perşembe

11.00 Perspektif ( D )

D15 “No body” – 4′
D16 “Fun Factory” – 12′
D17 “Journey through a body” – 32′
D18 “Complex Subject” – 26′

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal