James Joyce ve kitaplarının çevirmeni İstanbul’da karşılaşırsa…

James Joyce ve kitaplarının çevirmeni İstanbul’da karşılaşırsa…

İrlandalı yazar, şair, öğretmen ve edebiyat eleştirmeni James Joyce’un kitaplarının ve daha pek çok kitabın çevirmeni Fuat Sevimay’ın “Benden’iz James Joyce” adlı romanı İthaki Yayınları’nca okura sunuldu.

“Aynalı”, “Kapalı Çarşı”, “Anarşık” romanlarını da kaleme alan Sevimay’ın dördüncü romanı “Benden’iz James Joyce”, Joyce’un 2013 yılının İstanbul’unda çevirmeni ile karşılaşmasıyla başlayıp “yazarın çevirmene, çevirmenin okura, okurun kitaba dönüştüğü bir şeye” evriliyor.

Roman, öykü ve çocuk kitaplarından tanınan Sevimay, romanıyla Joyce’u ve eserlerini daha iyi anlamak için bir zemin hazırlıyor.

“Memleketin kimine göre en güzel, kimine göre en karanlık zamanları olan Gezi Direnişi günlerinde James Joyce, Taksim’de ne yapıyor olabilir? Edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri bugünlerde karşınıza çıksa ne hissedersiniz? On yıllar evvel hayatını kaybeden tanınmış bir yazar, çevirmeniyle karşılaşırsa sohbetin konusu yalnız edebiyat mı olur dersiniz? Yahu bunlar çapulcu mu sahiden? Yani böyle bir şey olabilir mi?
‘Şu sana İstanbul’da anlattıklarımla ilgili makaleler yaz demiştim ya.
Aslında onları toparlayıp romana çevirsen. Yazarın çevirmene, çevirmenin okura, okurun kitaba dönüştüğü bir şey.
Ne dedi o? Yok canım. Beni kafakola alıyor. Hayır, hayır. Ciddi. Tüm bunları ben yapacağım. Yüzümdeki gülümseme orman yangını gibi yayılıyor.
‘Harbi mi baba? Yapabilir miyim?
‘Eti kemiğinden sıyırmak için bıçak gerek, senin bıçağın da dilin. Türkçe.
Doğuya baktım, şafak söküyor. İstanbul oralarda bir yerlerde. Bir an önce zamanıma, evime dönüp başlasam. Zor ama içinden çıkılmaz değil. Denemeli. Peyderpey hallederim.
Joyce hâlimin farkında. Bir şey söylemeli. Hissediyor.
‘Merak etme. Ben sana yardımcı olurum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal