James Baldwin söyleşiyle anılacak: ‘Nefes Alamıyorum’

James Baldwin söyleşiyle anılacak: ‘Nefes Alamıyorum’

ABD’li yazar ve hak savunucusu James Baldwin “Nefes Alamıyorum” başlıklı söyleşiyle anılacak. Etkinlik 16 Temmuz Perşembe günü saat: 18:00’de düzenlenecek.

Baldwin’in kitaplarının birçoğunu Türkiye’de okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları’nın düzenlediği söyleşiye gazeteciler Zeynep Oral ve Zeynep Miraç konuk olacak.

Söyleşinin konuklarından Oral, İstanbul yıllarında Baldwin’le gazeteci, çalışma arkadaşı ve dost olarak ilişki kurdu. Miraç ise Baldwin’in dostları ve çalışma arkadaşları Engin Cezzar ve Gülriz Sururi’ye çok yakın bir isim. Etkinlikte Oral ve Miraç, Baldwin’i ve onun mücadelesinin günümüzdeki izdüşümlerini tartışacak.

“ABD Minneapolis’te polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ diye haykırışı tüm dünyaya yeniden James Baldwin’i anımsattı. İstanbul’a yaptığı ziyaretlerden birinde gazeteci Zeynep Oral’a ‘Buradayım çünkü kendi ülkemde nefes a-la-mı-yo-rum. Burada rahat nefes alabiliyorum’ demişti Baldwin” sözleriyle açıklanan söyleşiye (https://bit.ly/ykkscanlietkinlik13) adresinden, Microsoft Teams uygulamasıyla katılınabilir.

James Baldwin hakkında:

James Arthur Baldwin 1924’te Harlem’de doğdu.

Liseden mezun olduktan sonra ufak işlerde çalışırken bir taraftan da yazmaya başladı.

Cinsellik ve kimlik sorunu gibi konuları işleyen romanları, insan haklarını savunan ve ırkçılığa karşı yazılarıyla tanınan yazar, Amerika’daki eşcinsellik korkusu ve siyah karşıtlığına daha fazla dayanamayarak Fransa’ya gitti.

Fransa’da yazdığı ve Harlem’de genç bir vaiz olarak yaşadıklarını anlattığı ilk romanı “Go Tell It on the Mountain” (Git Onu Dağda Anlat) 1953’te yayımlandı.

1956’da eşcinsel aşka odaklandığı romanı “Giovanni’s Room” (Giovanni’nin Odası) basıldı. Bu dönemde çeşitli deneme ve oyunlar yazan Baldwin, 1957’de Kuzey Carolina’da kimi okullara siyahilerin alınmaması dolayısıyla tepki gösterenlerle mücadelenin içinde olmak için ABD’ye döndü.

Tiyatro sanatçıları Gülriz Sururi ve Engin Cezzar’ın yakın arkadaşı olan Baldwin, “Another Country” (Bir Başka Ülke) adlı romanını 1962’de İstanbul’da tamamladı.

Engin Cezzar, Gülriz Sururi ve James Baldwin İstanbul’da.

1970’te, John Herbert’in “Fortune and Men’s Eyes” oyununu “Düşenin Dostu” adıyla Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda sahneledi.

Aynı dönem fotoğrafçı ve yönetmen Sedat Pakay, “James Baldwin: From Another Place” adlı bir film çekti ve filmde Baldwin’in yazarlığı, özel hayatı, İstanbul’daki yaşamı ve ABD’de siyah olmak üzerine düşüncelerini yer verdi.

Oyun, şiir ve çocuk kitapları da yazan Baldwin, Rosenwald, Guggenheim, “Partisan Review” ve Ford Vakfı gibi birçok edebiyat ödülü kazandı.

James Baldwin 1987’de Fransa’da mide kanseri nedeniyle hayata veda etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal