İznik Gölü’ndeki bazilika su altı müzesi olacak

İznik Gölü’ndeki bazilika su altı müzesi olacak

Bursa’ya bağlı İznik Gölü’nde bulunan 1500 yıllık Aziz Neopythos bazilikası, su altı arkeoloji müzesine dönüştürülecek.

Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlık 313 Milano Fermanı ile serbestleşti. Fermandan önceki yasaklı dönemde, daha 16 yaşında azizlik mertebesine erişen Neophytos, İznik Gölü kenarında Romalı bir asker tarafından öldürüldü. Milano Fermanı’nın ilanından sonra da Aziz Neophytos’u sevenler onu onurlandırmak adına bazilikayı inşa etti. 740 yılında büyük bir depremle suya gömülen bazilika, İznik’te gerçekleştirilen Tarihi Kültürel Mirası Tespit ve Havadan Fotoğraflama çalışmaları esnasında tesadüfen farkedildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uludağ Üniversitesi’nin ortaklığında sürdürülen kazı çalışmalarıyla, 1500 yıllık bazilikanın su altı müzesi yapılacağı ve turizme kazandırılacağına dair proje hazırlandı. Proje için Ankara’dan onay beklediklerini söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bazilikanın çıkartıldığı bölgeye 20 metrelik bir kule inşa edeceklerini belirtti. Müze projesi üzerine Aktaş: “Kazı çalışmalarıyla elde edilen eserler müze binasında sergilenecek. Kule ise ziyaretçilere, gece ve gündüz havadan seyir imkanı sunacak. Ayrıca bölgede kazı alanına dalış için gerekli alt yapı oluşturulacak. Müze çalışmaları tamamlandığında, turizme büyük katkı sağlayacak.” açıklamalarında bulundu.

Bazilikanın olduğu bölgeye inşa edilecek 20 metrelik kule sayesinde, bazilika kuş bakışı görülebilecek. Kazı alanından gelecek eserlerin sergileneceği müzenin ziyarete açık olacağını belirten Aktaş, burada görevli arkeologlar için ofislerin bulunacağını ve dalış kursu için derslikler yapılacağını söyledi.

Ankara’dan onay bekleyen projenin gerçekleşmesi durumunda turizme de büyük katkı sağlayacağını belirten Aktaş: “Su altı arkeoloji müzesi oluşturarak hem Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz, hem de alanı ziyaret edenlere geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan müthiş bir tarihi seyir imkanı sunacağız. Proje çerçevesinde profesyonel dalış kurslarımız da olacak. Dalış yapmaya meraklı vatandaşlarımız İznik’e gelerek, kurs alabilecek. Kursun ardından kazı alanına dalış gerçekleştirilebilecek. Her açıdan çok yönlü bir proje. Başlamak için sabırsızlanıyoruz.” dedi. Bazilikanın su altı arkeolojisi konusunda hem ulusal hem de uluslararası bağlamda sürekli eğitim sağlayacak bir enstitü görevi görmesi hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal