İzmirli sanatçılardan yaşamlarını sonlandıran müzisyenlerle ilgili açıklama: ‘Bir nevi ‘buradayım’ çığlığı’

İzmirli sanatçılardan yaşamlarını sonlandıran müzisyenlerle ilgili açıklama: ‘Bir nevi ‘buradayım’ çığlığı’

İzmir Müzisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Karasu, Sokak Sanatçıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Mutlu ile müzisyenler Kasım Taşdoğan ve Murat Mengirkaon, müzisyenlerin yaşamlarını sonlandırmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Meltem Karasu, son 3 ayda 5 müzisyenin yaşamına son vermesine ilişkin, sorunun sadece ekonomik olmadığını belirterek, “Belirsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, terk edilmişlik, amaçsızlık da insanların içindeki yaşam şevkini kırıyor” dedi. Müzisyen Murat Mengirkaon da “Bir nevi ‘buradayım’ çığlığı olan intiharların ekonomik, sosyal, psikolojik nedenleri var. Müzisyenlerin yaşadığı sorunları sadece ölümler üzerinden duygusal, bir ‘acıma’ haliyle yaklaşılmasını doğru görmüyorum” diye konuştu.

Evrensel‘den Ramis Sağlam’a konuşan İzmir Müzisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Karasu, yaşanan intiharlar için “Mesleğini, sanatını icra edememek, müzikten uzak kalmak, kendi emeğiyle ekmeğini kazanamamak ve yaşamın anlamını yitirmek, bir yandan da sosyal destekten, asgari geçim standardından ve insani yaşam koşullarından uzakta çaresizlik duygusuyla baş etmek müzisyenlerin ruhunda derin yaralar açtı” dedi.

Karasu intiharların nedenini sadece parasızlıkla açıklamanın eksik kalacağını söyleyerek, “Belirsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, terk edilmişlik, amaçsızlık da insanların içindeki yaşam şevkini kırıyor. Baş etme gücü ve direnç kırılması yaşanıyor. Var olan travmalar da tetikleniyor” diye konuştu.

‘Büyük bir vurdumduymazlıkla karşıladı kamuoyu’

Müzisyen Murat Mengirkaon ise “Bu süreçte kimini tanıdığımız, kimiyle aynı ortamları paylaştığımız müzisyen arkadaşlarımızı gözlerimizin önünde kaybettik. Acı olan şu ki, bu kayıpları aleni şekilde, büyük bir vurdumduymazlıkla karşıladı kamuoyu” diye konuştu.

Mengirkaon, “Bir nevi ‘Buradayım’ çığlığı olan intiharların ekonomik, sosyal, psikolojik nedenleri var. Müzisyenlerin yaşadığı sorunları sadece ölümler üzerinden duygusal, bir ‘acıma’ haliyle yaklaşılmasını doğru görmüyorum. Müzisyenler yaşadıkları şehirlerde kültür ürettiler, neşe ürettiler, estetik ürettiler. Bunun karşılığını, küresel bir salgında devletin kültür sanat fonlarıyla desteklenerek almalıydılar, yokluk ve hiçlik duygularıyla değil” dedi.

Sokak Sanatçıları Derneği Kurucu Üyesi ve Yöneticisi Kubilay Mutlu, “Müzisyen intiharlarındaki en önemli konu ekonomik sıkıntılar gibi görünse de asıl önemli faktör sanatçılara reva görülen muamelelerin de etkili olduğu değer yitimidir. Masallardaki kötü karakterler olarak bir kez daha hatırlatmak isteriz; Ağustos böcekleri yaşasın” ifadelerini kullanırken, müzisyen Kasım Taşdoğan da “Devlet sahip çıkmadı da mesela yerel yönetimler ne kadar sahip çıktı sanatçısına?” diye sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal