İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konak’taki tarihi hamamı ve imparatorluk salonunu kiralayacak

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konak’taki tarihi hamamı ve imparatorluk salonunu kiralayacak

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konak’ta 2016 Haziran ayında yıkıldıktan sonra zemininde Roma dönemine ait liman hamamı ve imparatorluk salonu kalıntıları ortaya çıkan 3 bin 547 metrekarelik araziyi 35 yıllığına kiralayacak. Restorasyon ve onarım karşılığı kiralanacak alanın ihalesi 24 Mayıs Pazartesi günü 14 milyon 966 bin TL muhammen bedel ile yapılacak.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Ahmetağa Mahallesi’nde mülkiyeti Kaplan Mustafa Paşa Vakfı’na ait 3 bin 547 metrekarelik alan İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 35 yıllığına kiralanacak. 2016 yılının Haziran ayında yap işlet devret modeliyle AVM yapılmak üzere ihaleye çıkarılıp yıkılan söz konusu alanın zemininde tarihi kalıntılara rastlanmıştı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, kalıntılar sonrası sondaj çalışmaları yürütmüş ve alanda Roma dönemine ait liman hamam kalıntısı ve imparatorluk salonu bulunduğu raporunu hazırlamıştı.

İki yıl kira bedeli aylık 10 bin TL

O tarihten bu yana zaman zaman yağmur suyu altında kalan, bazen de otlarla kaplanan alanın İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon ve onarım karşılığı 35 yıllığına kiralanacağı Resmi Gazete’de yayınlandı. Kira bedelinin yer tesliminden itibaren ödenmeye başlayacağı ve ilk yıl için aylık 10 bin TL verileceği belirtildi. İkinci yılda aylık 10 bin TL artı TÜFE oranında zam, üçüncü yılda aylık 100 bin TL artı önceki iki yılın TÜFE oranında zam yapılacağı kaydedildi. Dördüncü ve sonraki yıllarda da her yıl, bir önceki yılın kira bedelinin TÜFE oranında artırılacağı duyuruldu.

14 milyon 966 bin TL bedelle

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binasında açık teklif yöntemiyle çıkılacak ihalenin 24 Mayıs Perşembe günü saat 14.00’te yapılacağı belirtildi. 14 milyon 966 bin TL muhammen bedelle ihale edilecek alan için teminat bedeli ise 448 bin 981 TL olarak açıklandı.

 

Kaynak: ANKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal