İÜ Devlet Konservatuvarı’nın taşınması kararına öğrenciler tepkili

İÜ Devlet Konservatuvarı’nın taşınması kararına öğrenciler tepkili

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın (İÜDK) Kadıköy Rıhtım’daki tarihi binadan Göztepe’deki yerleşkeye taşınması kararı tepkiyle karşılandı. Konservatuvar öğrencileri, eğitimlerine Göztepe’de değil, İBB tarafından restore edilecek hal binasında devam etmek istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait olan bina, İtalyan mimar Umberto Ferrari tarafından 1927’de hal binası olarak inşa edildi. Haldun Taner Sahnesi’ne de ev sahipliği yapan bina, İBB tarafından restore edilecek ve tiyatronun koltuk kapasitesi 286’dan 543’e çıkarılacak. Ancak 1986’dan bu yana sayısız öğrencinin yetiştiği İÜDK, artık bu binada yer almayacak.

İBB’ye ait binadan Göztepe’ye taşınma kararına tepki gösteren öğrenciler, geçtiğimiz günlerde “Konservatuvar yerinde güzel” diyerek basın açıklaması yapmıştı.

‘Rektör çözüm odaklı bir adım atmıyor’

BirGün’e konuşan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden Ekim Deniz Akararslan, binanın taşınmasıyla ilgili, “Konservatuar öğrencileri ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı birimi olarak içinde eğitim gördüğümüz bina eski hal binası. Biz öğrenciler de 37 yıldır bu binada eğitim görüyoruz. Şimdi bu binada resmi olmayan yazışmalarla kalmaya devam ettiğimiz söyleniyor. Artık süremizin dolduğu aktarılıyor” dedi.

Akarslan sözlerini şöyle sürdürdü.

“Biz okulumuzda bir nevi kira ödemeden kiracı gibiyiz. Belediye, artık binadan çıkmamızı istiyor. İstanbul Üniversitesi’nin kayyım rektörü Mahmut Ak da bu meseleyi çözme odaklı bir adım atmıyor. Okulun özneleri olan eğitmenler ve öğrencilerle iletişime geçmiyor ya da bir çözüm sunmuyor. Zamanında bize kayyum rektör Mahmut Ak tarafından sunulan çözüm bizi Avcılar kampüsüne taşımak olmuştu ama orada da eğitmenlerle bir mutabakata varılamamıştı. Çünkü konservatuar eğitimi, sanat eğitimi dediğimiz durumun konumu öğrenciler ve eğitmenler açısından önemlidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal