İthaki Yayınları binasında protesto: Virginia uyandı!

İthaki Yayınları binasında protesto: Virginia uyandı!

İthaki Yayınları’nın Dünya Klasikleri serisinde yer aldığı ortaya çıkan Virginia Woolf biyografisine yönelik gün boyu süren tartışmalar protesto eylemine dönüştü. Biyografinin cinsiyetçi dilini eleştiren Yeryüzü Kadınları adlı grup, bugün yayınevine giderek kapıya kırmızı boya döktü ve mor boyalarla “Virginia Uyandı!” diye yazdı. Protestocular yayınevinin tabelasına da mor renkte çarpı işareti koydu.

İthaki Yayınları, “Kendine Ait Bir Oda” kitabının girişindeki Virginia Woolf biyografisine yönelik eleştiriler karşısında bir açıklama yayımlamış, bu dizinin benzer üslupla 3 yıldır yayımlandığını hatırlatmış ve eleştirilerin lince dönüştüğünü söylemişti.

O biyografiler kitaplardan kaldırılacak

İthaki Yayınları, gelen tepkiler üzerinde yeni bir açıklama yaparak eleştirilen biyografilerin kitaplardan çıkarılacağını duyurdu. Yayınevince yapılan son açıklama şu şekilde:

“Okurlardan gelen tepkiler üzerine, Dünya Klasikleri dizimizin sonraki kitaplarında ve şimdiye kadar yayımlanan kitapların sonraki baskılarında, biyografi sayfasına yer vermeme kararı aldığımızı hem kamuoyuna hem de takipçilerimize saygıyla duyururuz.

Bundan sonraki sürecin karşılıklı anlayış dahilinde geçmesi ümidiyle, sağduyulu her türlü eleştiriye kapımızın daima açık olduğunu ifade etmek isteriz.”
virgin2
virgin3

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal