İtalya’da müzeler gelirlerini kurtarma çalışmalarına bağışlayacak

İtalya’da müzeler gelirlerini kurtarma çalışmalarına bağışlayacak

İtalya’daki devlet müzeleri ve arkeolojik bölgeler, bu pazar günü elde ettikleri bilet satışları da dahil tüm gelirlerini, 24 Ağustos günü yaşanan 6.2 büyüklüğündeki deprem sonrası devam eden kurtarma çalışmalarına bağışlayacak. Depremin merkezi Amatrice’de ve çevresinde kurtarma çalışmaları halen sürüyor ve ölü sayısı 247’ye yükseldi. İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, tüm İtalyalıları “depremzede halka dayanışma amacıyla müzelere gitmeye” davet etti. 

Turin kültür yetkililerinin dün “enkaz altında kalan insanlarla destek için harekete geçme” amacıyla şehrin tüm müzelerinin gelirlerinin 28 Ağustos’ta kurtarma çalışmalarına bağışlanacağını açıklaması üzerine, tüm ülke müzeleri harekete geçti. Turin şehir meclisi yaptığı açıklamada, “Böyle bir anda, ülkenin sanatsal ve mimari mirası şiddetli bir darbe almışken, bu korkunç trajediden muzdarip insanlar için kültürün görevini hatırlatmak önemli,” dedi. 

İtalyan Kültür Bakanlığı kriz birimi bugün toplanarak, Lazio, Umbria, Le Marche ve Abruzzo’daki sit alanlarının korunması için bir strateji geliştirecek. Bakanlık, “hayat kurtarılan ve depremden etkilenenler yardım edilen ilk acil durum dönemi geçtikten sonra”, restorasyoncuların ve mimarların harekete geçeceğini açıkladı. 

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal